כל מה שמעניין וחשוב לדעת באזור

מקומון חדשות חולון ראשון לציון ובת ים

מרותקות לבית – אבל לא לבד

פרוייקט מקסים בראשון לציון

פרוייקט מקסים של המשרד לקידום מעמד האישה בראשון לציון מחבר בין נשים מתנדבות לבין קשישות המרותקות לביתן בעיר ונשים במצבי בדידות או בידוד, בינהן חברות בקהילה התומכת של נטלי-שירותי רפואה בעיר

כולנו חווינו לתקופת זמן מוגבלת את התחושה של להיות מרותקים לבית, ביחד עם כל הקשיים והחששות שהתלוו אליה. אולם, יש כאלה שעבורם זו מציאות קיימת, ולא רק בזמן הקורונה. מדובר באנשים מבוגרים לרוב, שמסיבות פיזיות, פסיכולוגיות או לוגיסטיות הם כמעט ואינם יוצאים מהבית, הם מרותקים אליו. הם אינם יוצאים למועדוניות יום ואינם משתתפים בפעילויות חברתיות, והם מתמודדים עם תחושת הבדידות. במשרד לקידום מעמד הנשים בראשון לציון פועלת רשת נשים עירונית של מתנדבות בפורומים שונים שתומכות בצרכים שונים של נשים. צוות המתנדבות של פורום "יחד – נשים למען נשים" המנוהל בהתנדבות על ידי אתי פלג, התגייס למען מטרה זו. עו"ד דנה אייזנר לביא, יועצת ראש העירייה לקידום מעמד הנשים ומנהלת מרכז זכויות נשים עירוני מסבירה כי מטרת המיזם היא לסייע במפגשי תמיכה חברתיים על מנת שאף אישה לא תרגיש לבד. בעקבות תקופת הקורונה הותאם הסיוע לצורכי השעה וכך המפגשים הפכו בעיקר לטלפוניים. בתקופה זו הפרוייקט קיבל משנה תוקף, שכן הריחוק החברתי והבדידות פגעו באוכלוסייה המבוגרת, והמתנדבות היו להן לאוזן קשבת ולכתף תומכת, אף שרובן מעולם לא נפגשו והכירו.

"המתנדבות הן לרוב נשים לאחר פרישה מהעבודה" מספרת עדי ברגר, עובדת סוציאלית ורכזת הקהילה התומכת של נטלי-שירותי רפואה בעיר. "הן עוברות קורס ייחודי הנועד להכשיר אותן לכניסה לבית של אדם מבוגר ולהתמודד נכון עם מצבים שונים שעלולים להתעורר בסיטואציה כזו. הכל נעשה בצורה מאוד מקצועית. לאחריו, כל אחת מצוותת לקשישה שאיתה היא תתנדב"

"ההתאמה של המתנדבת לקשישה אינה אקראית" מספרת זהבה זהבי, הרכזת החברתית בקהילה התומכת "אנחנו עושים ככל הניתן כדי ליצור התאמה בין המתנדבת לקשישה על פי תחומי עניין משותפים כמו אומנות, גינון, מוזיקה, רקע משפחתי והיסטורי ועוד. כך, לקשר החברתי שנוצר יש שתי משמעויות: האחת – הקשישה זוכה לחברה, מישהי שמתעניינת בה ובשלומה ודואגת לספק לה חברה ושיח באופן קבוע. השניה – העמקת הקשר על ידי שיח ועיסוק בתחביב משותף לפי תחומי עניין משותפים" זהבה מדגישה "הפרוייקט מדהים ומשפיע לטובה גם על המתנדבות וגם על הקשישות, במיוחד בתקופה זו הרצופה באתגרים".

"אחרי שנים רבות בהתנדבות בעיריית ראשון לציון, הגעתי לפרוייקט הקסום הזה שקישר אותי עם דורינה" מספרת כרמלה בריא מוסטוב (62), מתנדבת בפרוייקט "שתינו מתעניינות בציור, שתינו מגיעות מרקע דומה – אימי הגיעה מרומניה וכך גם דורינה, אפילו מאותה העיר. האמת שהיא מזכירה לי הרבה את אמא שלי ז"ל, כשאני נפגשת איתה חוזרים אליי זיכרונות מאמי וזה נורא כיף. הקשר שנוצר בינינו היה מיידי וטבעי והוא כבר מזמן הפך להיות הרבה מעבר


להתנדבות. דורינה היא אישה מדהימה, מאוד אינטליגנטית ומצחיקה. אני מאוד אוהבת אותה ומאוד נהנית לבוא אליה" היא ממשיכה "אני רוקחת במקצועי ומאמנת תזונה ובריאות. דורינה סובלת מסכרת ואני משתדלת לעזור לה גם בפן הזה, אני תומכת בה מבחינת תזונה ונותנת לה עצות בתחום בהתאם להמלצות הרפואיות שיש לה. דורינה אמרה לי שהיא מרגישה יותר טוב, ואני מאוד שמחה שאני יכולה לעזור לה גם בתחום זה. דורינה אומרת לי באופן קבוע: 'כרמלה, את תמיד יכולה לבוא אליי. רק תבואי', וזה מחמם לי את הלב, כי אני יודעת שזה באמת עושה לה טוב שאני מארחת לה חברה. אין תחושה טובה מזו, זכיתי בחברה אמיתית".

"אני סובלת מסכרת וחווה הרבה כאבים, אבל כשכרמלה מגיעה הכל מתגמד" מספרת דורינה זיו (85), חברת הקהילה התומכת של נטלי "כרמלה מאוד פקחית ויש לנו כל כך הרבה במשותף, זה מדהים. היא באה כל פעם לפחות לשעתיים והיא גם מתקשרת אליי קבוע, מתעניינת בי ודורשת לשלומי. אפילו הכלבים שלנו כבר חברים. אני מאוד נהנית איתה, היא פשוט עושה לי טוב"

תוכנית "קהילות תומכות" אשר מופעלת עבור הרשויות המקומיות ע"י חברת "נטלי – שירותי רפואה" בשיתוף המחלקה לאזרחים ותיקים באגף הרווחה מספקת סל שירותים מגוון שנועד לתת מענה לצרכים שונים של מבוגרים אשר מעדיפים להמשיך לגור בביתם בביטחון תוך שמירה על עצמאותם, פרטיותם ואיכות חייהם. סל השירותים כולל חיבור ללחצן מצוקה ושירותים רפואיים 24 שעות ביממה, פעילויות חברתיות, אב קהילה לסיוע בהבאת תרופות וסיוע בתיקון תקלות קלות בבית, עובדת סוציאלית לסיוע במיצוי זכויות ועוד. חברת נטלי – שירותי רפואה, מפעילה מספר רב של "קהילות תומכות" בכל רחבי הארץ.

אחר ניסיונות איתור בעל זכויות היוצרים של התמונות ו/או הסרטון שפורסמו והופצו ברבים באתרנו, בעל הזכויות בהם אינו ידוע ועל כן לא ניתן כל קרדיט בצידם. בעל הזכויות במדיה הנ"ל רשאי לפנות למערכת להוספת קרדיט ו/או לבקש כי הפרסום יוסר.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החמות הצטרפו לקבוצת הווטסאפ של goitem

דילוג לתוכן