כל מה שמעניין וחשוב לדעת באזור

מקומון חדשות חולון ראשון לציון ובת ים

כניסת שבת:זמני הדלקת נרות ויציאת שבת לפרשת פינחס

פרוט המועדים בחולון,בת ים וראשון לציון

כניסת שבת:זמני הדלקת נרות ויציאת שבת לפרשת פינחס-15.07.2022.

בת ים

כניסת שבת-19:30

יציאת שבת-20:29

חולון


כניסת שבת-19:30

יציאת שבת-20:29

ראשון לציון

כניסת שבת-19:30

יציאת שבת-20:29

פרשת "פנחס": קנאה קדושה מול קנאה שמוציאה את האדם מן העולם

הקנאה שמוציאה את האדם מן העולם, היא שנובעת מאינטרס אישי, ושמביאה אותי לקנא במה שיש לזולת. זאת בניגוד לקנאת פנחס שעליו מעידה התורה כי הינה לשם שמיים.

פרשת פנחס פותחת באירוע משמעותי שמעלה לדיון את השאלה מה מקומה של הקנאה בחייו של האדם, והיכן היא יכולה אולי להימצא בו.

במשנה נאמר: "הקנאה, התאווה והכבוד מוציאים את האדם מן העולם". ובפרשת השבוע אנו מוצאים את הפסוק: "פנחס בן אלעזר בן אהרון הכהן, השיב את חמתי מעל בני ישראל בקנאו את קנאתי בתוכם… לכן אמור הנני נותן לו את בריתי שלום".

ההסבר  מציין כי הקנאה – זו שמוציאה את האדם מן העולם, היא קנאה שנובעת מאינטרס אישי ומתוך נקודת התבוננות של מדוע לאחר יש ולי חסר; זאת נקודה של חוסר שקיים אצלי שמביאה אותי לקנא במה שיש לזולת. קנאה מסוג זה מוציאה את האדם מן העולם כיוון שאותו אדם לעולם לא ימצא את סיפוקו ואת מרגוע נפשו, ולכן הוא מוציא את עצמו מן העולם בחולשה התוקפת אותו. זאת בניגוד לקנאתו של פנחס שעליו מעידה התורה כי קנאתו היא לשם שמיים בלבד ואין לו מניע אישי כזה או אחר.

אנו מוצאים במדרשי חז"ל ביטויים לכך ששבטי ישראל בקשו להעניש את פנחס ואף מלאכי השרת רצו לדחותו על שהרג נשיא שבט בישראל עד שבא הקב"ה ונתן לו "את בריתי שלום". ללמדך שרק הקב"ה יכול להעיד שהקנאה נובעת ממקום קדוש וטהור. אעפ"כ, המילה "שלום" מופיעה בפרשתנו עם ו' קטועה; כידוע האות ו' מסמלת את החיבור בין השמיים והארץ ומסמלת את ששת כוחות נפש האדם. אך למרות שכאן מתקיימים שני הדברים גם יחד, דווקא כאן אותה ו' היא קטועה. אם כן, מדוע? רצתה התורה ללמדנו שפעולה של קנאה שמגיעה באירוע חד פעמי, קטועה היא. הפעולה לא תוכל לחבר באופן שלם את האנשים לאלוהים, ולא תוכל לחבר באופן שלם את כוחות נפש האדם. סימן לכך אנו מוצאים בהקרבת הקרבנות בבית המקדש: "כל שאור וכל חמץ לא תקטירו ממנו….". השאור שקיצוני בחמיצותו והדבש שהוא קיצוני במתיקותו אינם יכולים להיות לרצון בפני ה'.

▪️ הכותב הרב שלמה לוי ראש ישיבת ההסדר ראשון לציון ונשיא הגרעין התורני ראשון לציון.

ברכת על הדלקת נרות שבת

לאחר הדלקת הנרות עוצמת האשה את עיניה או מכסה אותן בידיה, ומברכת
בָּרוּךְ אַתָּה יְיָ אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ לְהַדְלִיק נֵר שֶׁל שַׁבָּת.

יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ, יְיָ אֱלֹהַי אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל, שֶׁתְּחוֹנֵן אוֹתִי וְאֶת אִישִׁי וְאֶת כֹּל קְרוֹבַי, וְתִתֶּן לָנוּ וּלְכָל יִשְׂרָאֵל חַיִּים טוֹבִים וַאֲרֻכִּים, וְתִזְכְּרֵנוּ בְּזִכְרוֹן טוֹבָה וּבְרָכָה, וְתִפְקְדֵנוּ בִּפְקֻדַּת יְשׁוּעָה וְרַחֲמִים, וְתַשְׁכֵּן שְׁכִינָתְךָ בֵּינֵינוּ, וְזַכֵּנוּ לְגַדֵּל בָּנִים וּבְנֵי בָנִים חֲכָמִים וּנְבוֹנִים אוֹהֲבֵי יְיָ, יִרְאֵי אֱלֹהִים, אַנְשֵׁי אֱמֶת זֶרַע קֹדֶשׁ, בַּיְיָ דְּבֵקִים וּמְאִירִים אֶת הָעוֹלָם בְּתּוֹרָה וּבְמַעֲשִׂים טוֹבִים וּבְכָל מְלֶאכֶת עֲבוֹדַת הַבּוֹרֵא. אָנָּא, שְׁמַע אֶת תְּחִנָּתִי בִּזְכוּת שָׂרָה וְרִבְקָה רָחֵל וְלֵאָה אִמּוֹתֵינוּ, וְהָאֵר נֵרֵנוּ שֶׁלֹּא יִכְבֶּה לְעוֹלָם וָעֶד, וְהָאֵר פָּנֶיךָ וְנִוָּשֵׁעָה. אָמֵן.

אחר ניסיונות איתור בעל זכויות היוצרים של התמונות ו/או הסרטון שפורסמו והופצו ברבים באתרנו, בעל הזכויות בהם אינו ידוע ועל כן לא ניתן כל קרדיט בצידם. בעל הזכויות במדיה הנ"ל רשאי לפנות למערכת להוספת קרדיט ו/או לבקש כי הפרסום יוסר.

רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החמות הצטרפו לקבוצת הווטסאפ של goitem

דילוג לתוכן