כל מה שמעניין וחשוב לדעת באזור

מקומון חדשות חולון ראשון לציון ובת ים

לאישה הנושאת בחוב המיליונים של בעלה המהמר, פשוט נמאס. מה פסק בית המשפט?

תביעת חוב נוספת שהוגשה נגד האישה הרתיחה את דמה. האם בית המשפט פסק לטובתה?
עו"ד עינבר לב. צילום: ענת קזולה

בית משפט השלום בתל אביב דחה לאחרונה תביעה, שבה נדרשה אישה לפרוע מחצית צ'ק שחולל, בסכום של 100 אלף שקלים. צ'ק זה נמשך מהחשבון המשותף לה ולבעלה בטרם גירושיהם. את האישה ייצגה בהליכים עו"ד עינבר לב, שהגישה בשמה התנגדות לביצוע השטר.

על פי פסק הדין, נישואיהם של בני הזוג עלו על שרטון, לאחר שלאישה התברר לתדהמתה, כי בעלה הוא מהמר כפייתי השקוע בחובות עד צוואר. בינואר 2020 חתמו בני הזוג על הסכם גירושים, שאושר בבית המשפט לענייני משפחה, וחודש לאחר מכן, התגרשו בבית הדין הרבני בתל אביב.
עו"ד לב טענה, כי בהסכם הגירושים התחייב הבעל לשאת בכל חובותיו האישיים לאנשים פרטיים, שנוצרו עקב ההימורים, "עד האגורה האחרונה", וכי למרשתה אין יד ורגל בחובות אלו.

עוד טענה עו"ד לב, כי בהסכם הגירושים התחייבה מרשתה להחזיר את כל ההלוואות שניטלו על ידי בני הזוג מהבנקים ומכרטיסי האשראי, בסכום כולל של כ-3 מיליון שקלים, החזרי ההלוואות שבהם היא נושאת עד היום.
לדברי עו"ד לב, לאחר שהאישה חתמה על הסכם הגירושים, היא סברה לתומה, כי לא תופתע עוד ממעלליו של בעלה לשעבר, אלא שיום בהיר אחד, היא נדהמה לקבל אזהרה מההוצאה לפועל, שעניינה צ'ק שחולל על סך 100 אלף שקלים, שנמשך מהחשבון המשותף.
מי שהגישה את הצ'ק למימוש, הייתה בת זוגו של אחד מחברי הבעל המהמר. אותו חבר, שהכיר את הבעל לשעבר לאורך 15 שנה, נהג לתת לו הלוואות לאורך מספר שנים, בכל פעם שהוא נקלע למצוקה כספית. 
אשת החבר הצהירה כי השיק ניתן כעירבון להלוואה בסך 35 אלף שקלים, שאותה נתן בעלה לבן זוגה של הנתבעת. לדבריה, בחודש ספטמבר2019 האיש ביקש הלוואה נוספת מבעלה בסך של 100,000 ₪ וזאת, למרות שכבר היה חייב 35 אלף שקלים שטרם נפרעו. לדברי התובעת, המהמר לחץ על בן זוגה, עד שזה נשבר לבסוף, והסכים לתת לו סכום של 100,000 שקלים במזומן.
את צ'ק העירבון הגישה האישה לפירעון כשנתיים לאחר מתן ההלוואה השנייה, לאחר שכל ניסיונותיהם שלה ושל בן זוגה לגבות כספים מהגרוש המהמר עלו בתוהו.
לדברי עו"ד עינבר לב, שכאמור מייצגת את אשת המהמר הכפייתי, סכום צ'ק הביטחון כלל לא פורט כלל במצבת החובות, שעליה הצהיר בהסכם הגירושים ביניהם, ועל כן אין האישה צריכה לשאת במחציתו.
עוד טענה עו"ד לב, כי האישה מעולם לא מסרה לאיש את הצ'ק הזה, לא חתמה עליו, היא אינה מכירה כלל את התובעת, ומעולם לא קיבלה ממנה תמורה כלשהי. כמו כן היא טענה, כי על אף שהצ'ק נמשך מהחשבון המשותף, הרי שמתנוססת עליו רק חתימתו של בעלה לשעבר, כשחתימתה של האישה הנתבעת נעדרת ממנו.


לטענת עו"ד לב, החשבון המשותף של בני הזוג לשעבר, הצריך חתימות של שניהם על כל פעולה, כך שהבעל המהמר לא יכול היה לעשות שימוש כלשהו בחשבון המשותף, בלא חתימתה של אשתו, לרבות משיכת הצ'ק. יתרה מכך, מועד פירעון הצ'ק חל כשנתיים לאחר גירושי בני הזוג, ודי בעובדה זו כדי להורות שדין התנגדותה להתקבל ואין להטיל עליה כל חיוב בגין הצ'ק שחזר.
לדברי עו"ד לב "הלכת רינסקי" קובעת, כי בחשבונות המצריכים מספר מורשי חתימה, על האוחז בשטר להביא ראיות לכך שמי שחתם על השטר פעל בשליחות יתר בעלי זכות החתימה.
כבוד השופט עדי הדר מבית משפט השלום בתל אביב, שדן בסכסוך, הסכים עימה וקבע בפסק הדין:  "חידושה של 'הלכת רינסקי' מתמקד ביסוד המיוחד הנדרש על פי פקודת השטרות, קרי – הצורך בציונה של השליחות על פני הצ'ק. 'הלכת רינסקי' פירשה דרישה זו באופן ליברלי והסתפקה בגילוי השליחות על פני הצ'ק כולו, ולאו דווקא בצמוד לחתימה. עם זאת, כבכל חוזה, כדי להביא לחיוב השולח מכוח חתימת שלוחו על שטר, צריכים להתקיים התנאים הבסיסיים של השליחות הרגילה. 
הווי אומר, על אוחז בצ'ק, התובע את מי שלא חתם על הצ'ק, לשכנע את בית המשפט כי החותם פעל בשליחותו של בן זוגו, ובמסגרת ההרשאה".
השופט הדר קיבל את כלל טענותיה של עו"ד עינבר לב, וקבע בין היתר בפסק דינו, כי מועד פירעון הצ'ק נועד לשנת 2019, עוד בטרם התגרשו בני הזוג, ובתוך שלושה חודשים מהיום שבו ניתנה לבעל לשעבר ההלוואה על סך כ-100 אלף שקלים כנגד הצ'ק. אולם בפועל, הצ'ק הוגש לפירעון בשיהוי ניכר רק בחלוף כשנתיים, בסוף 2021, כאשר בני הזוג כבר היו גרושים.


עוד קבע השופט הדר בפסק דינו, כי השיהוי בהגשת הצ'ק לפירעון גרם לנתבעת נזק, שכן אילו הצ'ק היה מוגש במועד, או לכל הפחות הייתה מתבצעת אליה פנייה כלשהי בעניין במועד, היה בידיה לכלכל את ענייניה בהתאם, במסגרת ההסדר עם בעלה לשעבר.
לנוכח כל אלה, דחה השופט הדר את תביעת הנושה על הסף, ואף חייב לשלם לנתבעת הוצאות משפט בסך של 15 אלף שקלים.


צילום: ענת קזולה

כל הדרכים להתחבר לאתר goitem ולהשאר מעודכנים online 24\7

להורדת אפליקציית goitem למכשירי אנדרואיד- לחצו כאן

להורדת אפליקציית goitem למכשירי אפל- לחצו כאן

להצטרפות לכל החדשות החמות בטלגראם –לחצו כאן

להצטרפות לערוץ היוטיוב goitem-tv-לחצו כאן

קבלת עדכוני חדשות מחולון , בת ים וראשון לציון

להצטרפות לקבוצת עדכוני חדשות של חולון- לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת עדכוני חדשות של בת ים-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת עדכוני החדשות של ראשון לציון- לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת עדכוני החדשות של אזור-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק פורום תושבי חולון,בת ים וראשון לציון-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק פורום חולון-לחצו כאן

קבלת עדכונים בנושאים שונים

להצטרפות וקבלת כל העדכונים מתחום הבריאות והריקולים לנייד שלך –לחצו כאן

להצטרפות וקבלת עדכונים ביטחוניים ופלילים לנייד שלך –לחצו כאן

להצטרפות וקבלת עדכונים בכל מה שמעניין בתחום הנדל"ן-לחצו כאן

לקבלת המלצות ועידכונים בתחום הפנאי והטיולים – לחצו כאן

לקבלת עדכונים ממלחמת חרבות ברזל-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת שתוכלו לקבל המלצות, להכיר עסקים מקומיים ולפרסם את שלכם-לחצו כאן

קבוצות ווטסאפ לתושבי חולון

קהילת שכונת אגרובנק חולון-להצטרפות לחצו כאן

קהילת שכונת קריית שרת חולון-להצטרפות לחצו כאן

פורום נאות רחל בחולון-להצטרפות לחצו כאן

קהילת תושבי שכונת גרין-להצטרפות לחצו כאן

קהילת תושבי ח-300 חולון-להצטרפות לחצו כאן

קהילת קירית בן גוריון ושכונת רבין בחולון-להצטרפות לחצו כאן

קהילת תושבי שכונת תל גיבורים-להצטרפות לחצו כאן

להצטרפות וקבלת עדכונים בנושאי חינוך בגנים –לחצו כאן

להצטרפות וקבלת עדכונים בנושאי חינוך בבתי ספר יסודים-לחצו כאן

להצטרפות וקבלת עדכונים בנושאי חינוך בחטיבות ביניים ובתי ספר תיכון-לחצו כאן

לקבלת עדכונים ושיח בנושא בחירות מקומיות בחולון-לחצו כאן

אחר ניסיונות איתור בעל זכויות היוצרים של התמונות ו/או הסרטון שפורסמו והופצו ברבים באתרנו, בעל הזכויות בהם אינו ידוע ועל כן לא ניתן כל קרדיט בצידם. בעל הזכויות במדיה הנ"ל רשאי לפנות למערכת להוספת קרדיט ו/או לבקש כי הפרסום יוסר.

רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החמות הצטרפו לקבוצת הווטסאפ של goitem

דילוג לתוכן