כל מה שמעניין וחשוב לדעת באזור

מקומון חדשות חולון ראשון לציון ובת ים

יום האושר הבינלאומי 2024: האם אנחנו מאושרים?

פנינה בליץ, פסיכותרפיסטית ומטפלת זוגית ומשפחתית, מומחית לתחום האושר, עם כל התשובות והמדריך המלא
חסר מאפיין alt לתמונה הזו; שם הקובץ הוא --1.jpg

יום האושר הבינלאומי שיצוין השבוע ברחבי העולם (20.03) פוגש את הישראלים באחת התקופות המורכבות, המאתגרות והכואבות שידענו. אז איך, למרות הכול, נוכל להניע שינוי אל האושר ולמה כולנו רודפים אחריו? פנינה בליץ, פסיכותרפיסטית ומטפלת זוגית ומשפחתית, מומחית לתחום האושר, עם כל התשובות והמדריך המלא

"כולנו חיים במטרה להיות מאושרים", כתבה ביומנה אנה פרנק והפכה את המשפט הפשוט הזה למנטרה שמצוטטת שוב ושוב, לצד העיסוק ההולך וגובר של העולם ברצון להיות מאושרים.

אם נדמה לכם שאתם מחפשים איך להיות מאושרים יותר, דעו שאתם לא לבד. חוץ מאנה פרנק, גם הפילוסופים הגדולים בהיסטוריה הקדישו מחשבה רבה לאושר: אפלטון חקר את החיים הטובים, אריסטו עיגן את האושר כמטרה מרכזית בחיי האדם ומטרה בפני עצמה, קונפוציוס הלך מכפר לכפר לשתף עם מנהיגי הקהילות את המתכון שלו להגשמה עצמית.

פנינה בליץ, פסיכותרפיסטית ומטפלת זוגית ומשפחתית, עוסקת רבות בחקר ויישום הגברת האושר. "כשאני שואלת אנשים שבאים אלי לטיפול מה הם רוצים להשיג, התשובה היא פעמים רבות: אני רוצה להיות יותר מאושר/ת בחיים שלי", היא אומרת, "וזה גורף לכל הגילים והמגזרים".

אז למה בעצם כולם נמצאים במרדף אחרי האושר?

"קודם כל באמת יש מרדף כזה, יש עיסוק באושר בחיים הפרטיים של רובנו וגם במרחב הציבורי – בספרים, בפרסומות בסרטים. וזה הגיוני – ידוע שכמה שאנחנו יותר מרוצים ויותר מאושרים בחיים, אנחנו יותר מצליחים להעניק לאחרים הרגשה טובה וכך אנחנו זוכים ליחסים יותר נעימים. כשהיחסים בחיים שלנו טובים ואנחנו מרגישים טוב עם עצמנו, כל מה שנעשה ילך יותר טוב. האושר מאפשר לנו להתמודד הרבה יותר טוב עם קשיים, בעיות, כאב, עצב ולמעשה עם כל התמודדות שיש לנו בחיים".


מה מונע מאיתנו להיות מאושרים?

"הקושי הגדול הוא להעריך את מה שטוב בחיים שלנו, במיוחד כשמשהו קשה לנו. כשאנחנו מתמקדים ברע ולא בטוב, זה גלגל שהולך וגדל כמו כדור שלג עד שאי אפשר לראות שום טוב בכלל, ונהיה לנו רק רע. לאנשים רבים יש פרספקטיבה מוטעית, הם חושבים שהדכדוך שלהם משפיע רק עליהם, אבל זה לא נכון. אנחנו משפיעים על הסביבה שלנו, מה שמעכיר את היחסים ומחזק את ההרגשה הרעה שלנו".

כל אחד יכול להיות מאושר?

"להיות מאושר זו הרבה פעמים גם החלטה, לא רק רגש. אנחנו יכולים להחליט שננסה להיות יותר מאושרים ושנעשה מה שצריך כדי שזה יקרה, כאשר אנחנו מבינים שאושר אמיתי הוא משהו שלא בא מבחוץ אלא מבפנים. הרבה אנשים, במיוחד צעירים, חושבים שאם ישיגו מקצוע יותר טוב, בית יותר גדול וכו', הם יהיו יותר מאושרים. אבל הם לא יודעים ליהנות ממה שיש להם ורק רצים אל ההישג הבא. זו בדיוק הדרך להפסיד את האושר. זו החלטה, אנחנו צריכים לשנות במודע את דרך ההתנהגות שלנו כדי להצליח להיות יותר מאושרים".

רוצים להיות מאושרים יותר? הנה כמה תרגילים שאפשר לנסות כבר עכשיו:

קביעת מטרות – לקבוע מטרות לטווח הקצר ולטווח הארוך. "כדאי להתחיל עם מטרה כלשהי, אפילו לשבוע הקרוב. ככה אנחנו שמים את הדגש בתודעה על משהו חיובי שאנחנו יכולים לעשות עבור עצמנו, במקום על מה שחסר לנו", היא מסבירה. "לא ממש משנה מהי המטרה, או אם נצליח באמת להשיג אותה. לפעמים צריך לעודד אנשים לקחת סיכונים לנסות דברים חדשים. גם אם התוצאה לא תהיה מעולה, נדע שלפחות ניסינו. ואם הצלחנו, אז בכלל טוב, כי כל צעד מוצלח שאנחנו עושים נותן לנו מוטיבציה לעשות עוד כמה צעדים קדימה".

נוכחות והודיה – כניסה למצב של הודיה, בו אנחנו רואים את הטוב בחיינו, מעריכים אותו ומודים עליו וכך מזמנים טוב נוסף, כרוך באופן ישיר ביכולת להיות נוכחים ברגע ולהתבונן עליו. "יש לי מטופלת שמאז שיצאה לפנסיה הרגישה שהחיים נעשו אפורים", מספרת בליץ. "היא סיפרה לי שהיא מאוד נהנית ללכת ברגל, אבל כששאלתי אותה אילו עצים יש בשכונה בה היא מטיילת, היא לא ידעה לענות. תרגלנו התבוננות בנוף בזמני הליכה, ומאז היא מעידה על שמחה הולכת וגדלה. לפעמים צריך ללמוד לראות מה שיש מסביב".

 עזרה לאחר – כשקשה לנו לעשות משהו עבור עצמנו, אנחנו יכולים לנסות להתחיל במעשה נחמד עבור האחר. "אנחנו יודעים להתגבר על רגשות קשים כשאנחנו עושים משהו טוב לעצמנו וגם לאחרים", אומרת בליץ, "וזה פשוט – כל אחד יודע איך לעשות טוב למי שבסביבה שלו. כל מה שצריך זה לרצות ולהחליט".

הכותבת היא מטפלת זוגית ומשפחתית. באדיבות זאפ משפטי.

צילום: יח"צ

כל הדרכים להתחבר לאתר goitem ולהשאר מעודכנים online 24\7

להורדת אפליקציית goitem למכשירי אנדרואיד- לחצו כאן

להורדת אפליקציית goitem למכשירי אפל- לחצו כאן

להצטרפות לכל החדשות החמות בטלגראם –לחצו כאן

להצטרפות לערוץ היוטיוב goitem-tv-לחצו כאן

להצטרפות לערוץ החדשות המקומיות – ערוץ החדשות המקומיות של חולון,בת ים,ראשון לציון וערי הסביבה ב-WhatsApp:‏לחצו כאן וסמנו עוקב

קבלת עדכוני חדשות מחולון , בת ים וראשון לציון

להצטרפות לקבוצת עדכוני חדשות של חולון- לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת עדכוני חדשות של בת ים-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת עדכוני החדשות של ראשון לציון- לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת עדכוני החדשות של אזור-לחצו כאן

להצטרפות וקבלת כל החדשות של באר יעקב לנייד שלך –לחצו כאן

להצטרפות וקבלת כל החדשות של נס ציונה לנייד שלך לחצו כאן

קבלת עדכונים בנושאים שונים

להצטרפות וקבלת כל העדכונים מתחום הבריאות והריקולים לנייד שלך –לחצו כאן

להצטרפות וקבלת עדכונים ביטחוניים ופלילים לנייד שלך –לחצו כאן

להצטרפות וקבלת עדכונים בכל מה שמעניין בתחום הנדל"ן-לחצו כאן

לקבלת המלצות ועידכונים בתחום הפנאי והטיולים – לחצו כאן

לקבלת עדכונים בנושאי ביטחון-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצה בה תוכלו לקבל המלצות, להכיר עסקים מקומיים ולפרסם את שלכם-לחצו כאן

אחר ניסיונות איתור בעל זכויות היוצרים של התמונות ו/או הסרטון שפורסמו והופצו ברבים באתרנו, בעל הזכויות בהם אינו ידוע ועל כן לא ניתן כל קרדיט בצידם. בעל הזכויות במדיה הנ"ל רשאי לפנות למערכת להוספת קרדיט ו/או לבקש כי הפרסום יוסר.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החמות הצטרפו לקבוצת הווטסאפ של goitem