כל מה שמעניין וחשוב לדעת באזור

מקומון חדשות חולון ראשון לציון ובת ים

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה: "לא נכון להרים לגובה הרי פסולת חדשים ולייצר חירייה חדשה"

"המצוקה הנוכחית נגרמה, בין היתר, בשל עמדה צודקת של המשרד להגנת הסביבה למנוע הקמת הר פסולת באתר עברון – עברון לא תהיה חירייה 2"

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, בראשות מ"מ ח"כ ארז מלול, קיימה בשבוע שעבר (ד') דיון בנושא משבר הפסולת בשל סגירת אתרי הטמנת הפסולת במדינה. בדיון לקחו חלק מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט; סמנכ"ל בכיר לשלטון מקומי במשרד להגנת הסביבה, אלעד עמיחי וגורמי מקצוע נוספים מהמשרד.

בימים אלה, המשרד להגנת הסביבה, בשיתוף עם החשב הכללי במשרד האוצר, אגף התקציבים, רשות מקרקעי ישראל, רשות החשמל, רשויות מקומיות, ויזמים פרטיים, מקדם הקמה של מתקני מיון וטיפול בפסולת בכל רחבי הארץ – תשתית טיפול שתאפשר מימוש תוכניות המשרד להגברת המיחזור, להפחתת ההטמנה ולהפחתת פליטות גזי חממה.

גיא סמט, מנכ"ל משרד המשרד להגנת הסביבה: "שוק הפסולת הוא ריכוזי מאוד ואין תחרות שמאפשרת שירות ומחירים תחרותיים. המשרד להגנת הסביבה מטפל באמצעות תמיכות שמאפשרות הפעלת המתקנים במחירים סבירים. בנוסף, המשרד פועל באופן אקטיבי להקמת מתקנים רבים מסוגים שונים בכל רחבי הארץ, כך שיהיו יותר פתרונות לרשויות ופחות תלות בהטמנה ובמתקנים ריכוזיים. יש מספיק מקום להטמנה לכל הרשויות בשנים הקרובות.

"המצוקה הנוכחית נגרמה, בין היתר, בשל עמדה צודקת של המשרד להגנת הסביבה למנוע הקמת הר פסולת באתר עברון – עברון לא תהיה חירייה 2. לא נכון להרים לגובה הרי פסולת חדשים ולאפשר לייצר חירייה חדשה – לא כך אנחנו רוצים לראות את פני הארץ. בנוסף, המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה ומשטרת ישראל מנהלים חקירות פליליות כנגד אחת החברות אשר גרמו להפסקת השירות במתקן מרכזי לטיפול בפסולת, מכיוון שבגלל החקירה התעכב מתן תמיכות לחברה. פעולות אלו גרמו לחברות פסולת להפעיל לחץ על ידי צמצום השירות לרשויות ואיום בהעלאת מחירים. המשרד לא מוכן להתפשר בהיבטים סביבתיים. איכות החיים של התושבים היא חשובה, המשרד לא ייתן יד להרחבת הטמנה רק בגלל שזו האופציה הזולה ולא ייתן לגורמים עברייניים להנות מהמצוקה.

סמט הוסיף: "המשרד עושה כל מאמץ בשיתוף עם גורמי ממשלה אחרים למצוא פתרון ביניים ואנחנו מאמינים שבקרוב נוכל לבשר על מציאת נוסחה שתאפשר חידוש השירות המלא לרשויות. אנחנו מאמינים שהמשבר הנוכחי לקראת פתרון וקיים צורך להקים עוד מתקנים ולפתח תחרות.


כמו כן, צריך לתת למשרד את הכלים והסמכויות לניהול השוק בשגרה ובחירום. אני פונה כאן גם לשותפים שלנו במשרדי הממשלה השונים לפעול במהירות ולפעול כך שהרשויות יקבלו את השירות אבל בלי להתפשר על עקרונות סביבתיים".

לדבריו, חוק פסולת בניין, שהוא אחד מהחוקים הסביבתיים החשובים, צפוי להגיע בתקופה הקרובה לדיונים בוועדת הפנים והגנת הסביבה, ויחולל שינוי משמעותי בשוק. "שליחותי הציבורית היא להביא את כל התוכניות האלה לכדי מימוש", אמר.

אלעד עמיחי, סמנכ"ל בכיר לשלטון מקומי במשרד להגנת הסביבה, ציין כי בימים אלה המשרד מקדם מתקנים בכל רחבי הארץ. מתקנים למיון, טיפול, השבת פסולת – מהפכת תשתיות.

בין מתקנים אלה: מתקן לטיפול בפסולת שאריות מזון (אורגנית) באמצעות עיכול אנאירובי באתר דיה שבמועצה האזורית אשכול; מתקן מפרידן חירייה, שיאפשר מיון מתקדם של מרבית הפסולת המיוצרת באזור גוש דן; מתקן מתקדם למיון פסולת עירונית מוצקה באתר עברון; מתקן בראשון לציון של עיכול אנאירובי שייוצר בו חשמל ירוק מהפסולת; הקמת אתר השבה בנאות חובב ולצידו מתקן מיון פסולת ועוד יוזמות. המשרד להגנת הסביבה מבצע איתור שטחים פוטנציאלים נוספים להקמת מתקני טיפול בפסולת מתקדמים בכל רחבי הארץ.

בתמונה: מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט (מימין) וסמנכ"ל בכיר לשלטון מקומי במשרד, אלעד עמיחי, בכנסת. צילום: המשרד להגנת הסביבה

כל הדרכים להתחבר לאתר goitem ולהשאר מעודכנים online 24\7

להורדת אפליקציית goitem למכשירי אנדרואיד- לחצו כאן

להורדת אפליקציית goitem למכשירי אפל- לחצו כאן

להצטרפות לכל החדשות החמות בטלגראם –לחצו כאן

להצטרפות לערוץ היוטיוב goitem-tv-לחצו כאן

להצטרפות לערוץ החדשות המקומיות – ערוץ החדשות המקומיות של חולון,בת ים,ראשון לציון וערי הסביבה ב-WhatsApp:‏לחצו כאן וסמנו עוקב

קבלת עדכוני חדשות מחולון , בת ים וראשון לציון

להצטרפות לקבוצת עדכוני חדשות של חולון- לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת עדכוני חדשות של בת ים-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת עדכוני החדשות של ראשון לציון- לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת עדכוני החדשות של אזור-לחצו כאן

להצטרפות וקבלת כל החדשות של באר יעקב לנייד שלך –לחצו כאן

להצטרפות וקבלת כל החדשות של נס ציונה לנייד שלך לחצו כאן

קבלת עדכונים בנושאים שונים

להצטרפות וקבלת כל העדכונים מתחום הבריאות והריקולים לנייד שלך –לחצו כאן

להצטרפות וקבלת עדכונים ביטחוניים ופלילים לנייד שלך –לחצו כאן

להצטרפות וקבלת עדכונים בכל מה שמעניין בתחום הנדל"ן-לחצו כאן

לקבלת המלצות ועידכונים בתחום הפנאי והטיולים – לחצו כאן

לקבלת עדכונים בנושאי ביטחון-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצה בה תוכלו לקבל המלצות, להכיר עסקים מקומיים ולפרסם את שלכם-לחצו כאן

קבוצות הפייסבוק השוות

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק פורום תושבי חולון,בת ים וראשון לציון-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק פורום חולון-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק פורום ראשון לציון-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק פורום בת ים-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק פורום החינוך לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק פורום הנדל"ן לחצו כאן

להצטרפות וקבלת חדשות ועדכונים: מוזמנים לסמן לייק ועוקב לחדשות goitem-לחצו כאן

אחר ניסיונות איתור בעל זכויות היוצרים של התמונות ו/או הסרטון שפורסמו והופצו ברבים באתרנו, בעל הזכויות בהם אינו ידוע ועל כן לא ניתן כל קרדיט בצידם. בעל הזכויות במדיה הנ"ל רשאי לפנות למערכת להוספת קרדיט ו/או לבקש כי הפרסום יוסר.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החמות הצטרפו לקבוצת הווטסאפ של goitem

דילוג לתוכן