כל מה שמעניין וחשוב לדעת באזור

מקומון חדשות חולון ראשון לציון ובת ים

המשרד להגנת הסביבה חייב את פז חברה לנפט בתשלום היטל שקיות בסך של 2.3 מיליון שקל בגין חלוקת שקיות בחינם ואי גביית ההיטל הנדרש

"חוק השקיות הביא לירידה דרסטית בצמצום הצריכה של השקיות החד פעמיות בכ-73% בקרב הקמעונאיות הגדולות"

אלעד עמיחי, סמנכ"ל בכיר לשלטון מקומי וחינוך קהילה במשרד להגנת הסביבה והממונה על החוק: "חוק השקיות הביא לירידה דרסטית בצמצום הצריכה של השקיות החד פעמיות בכ-73% בקרב הקמעונאיות הגדולות. כאשר חברה לא מקיימת את הוראות החוק, המשרד להגנת הסביבה רואה זאת בחומרה ובהתאם מפעיל את סמכויותיו. המשרד ימשיך לפעול נגד קמעונאים אשר אינם פועלים בהתאם לחוק ומחלקים שקיות ללא תמורה ומבלי לגבות את ההיטל בגין השקיות שחולקו"

המשרד להגנת הסביבה חייב את חברת פז חברה לנפט בהיטל שקיות בסך כולל של כ-2.3 מיליון שקל בגין אי קיום חובת הדיווח ותשלום ההיטל למשרד להגנת הסביבה, כנדרש מכוח חוק השקיות.

חוק השקיות נחקק כדי לעודד התנהגות צרכנית מושכלת בשימוש בשקיות באמצעות מנגנון התשלום, ולהפחית את הזיהום הסביבתי הנגרם על-ידי שימוש מוגבר בשקיות חד-פעמיות.

החוק מנע במקור והביא עד היום לצמצום ולירידה בצריכת השקיות החד פעמיות ב-73% ברשתות הקמעונאיות הגדולות לעומת שנת הבסיס, 2016.

כחלק מהפעילות והביקורות השוטפות שעורך המשרד להגנת הסביבה במסגרת יישום החוק, עלה כי חברת פז טרם העבירה את כלל הדיווחים לממונה במשרד להגנת הסביבה על היקף השקיות שמכרה. על כן הטיל המשרד על החברה עיצום כספי בגין אי דיווח בסך כ-52 אלף שקל, שאותו שילמה החברה בחודש מאי שעבר. למרות הטלת העיצום הכספי, החברה עדיין לא השלימה את חובות הדיווח שלה וכן לא העבירה לקרן הניקיון את כספי ההיטל על השקיות שמסרה.


על כן, ערך המשרד הערכה של היקף השקיות שהחברה מסרה ללקוחותיה ללא כל תמורה ממועד כניסת החברה לרשימת הקמעונאים הגדולים ועד למחצית שנת 2023, ועל פי הערכת המשרד, מדובר בכ-2.3 מיליון שקל אשר היו אמורים להיות משולמים לטובת קרן הניקיון. חישוב זה מתבסס על אופי פעילות החברה ומספר חנויות הנוחות שברשותה, והחברה כעת נדרשת לשלם את מלוא ההיטל.

הממונה על החוק במשרד להגנת הסביבה רשאי להמשיך ולחייב את החברה בעיצומים כספיים בגין אי דיווח ולחייבה בגין ההיטל השקיות שהיה על החברה להעביר. כל עוד החברה לא תתקן את הפרותיה, המשרד ישקול את המשך צעדיו, לרבות הטלת קנסות של עשרות אלפי שקלים מדי שנה, בנוסף להיטל שאותו היא נדרשת לשלם בגין השקיות שנמסרו ללקוחותיה.

המשרד להגנת הסביבה ימשיך לפעול בכל הכלים והסמכויות העומדים לרשותו על פי החוק, כדי להבטיח כי הקמעונאים פועלים כחוק. זאת, במטרה להמשיך את מגמת הצמצום היקף צריכת השקיות החד פעמיות והשמירה על הסביבה.

פז חברה לנפט  הוגדרה כחברה קמעונאית גדולה החל מאמצע 2021 בעקבות רכישת רשת הקמעונאות פרשמרקט. משכך, חלות עליה חובות במסגרת החוק לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד-פעמיות, תשע"ו-2016. בהתאם לחוק, על החברה לגבות מלקוחותיה בחנויות הנוחות היטל בגין מסירת שקיות ולהעבירו לקרן הניקיון, ובנוסף נדרשת החברה להגיש דיווחים רבעוניים ושנתיים לממונה במשרד להגנת הסביבה, בגין היקף השקיות שנמכרו.

להצטרפות לקבוצות הווטסאפ של חדשות מחולון , בת ים ,ראשון לציון, אזור, נס ציונה, באר יעקב-לחצו כאן

להצטרפות וקבלת עדכונים בווטסאפ בנושאי: בריאות, בטחון, פלילים, נדל"ן, פנאי וטיולים ועוד..-לחצו כאן

להצטרפות וקבלה של כל קבוצות הווטסאפ של חולון-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצות הפייסבוק של חולון, בת ים וראשון לציון-לחצו כאן

להצטרפות לכל החדשות החמות בטלגראם –לחצו כאן

להורדת אפליקציית goitem למכשירי אנדרואיד- לחצו כאן

להורדת אפליקציית goitem למכשירי אפל- לחצו כאן

להצטרפות לכל החדשות החמות בטלגראם –לחצו כאן

להצטרפות לערוץ היוטיוב goitem-tv-לחצו כאן

להצטרפות לערוץ החדשות המקומיות – ערוץ החדשות המקומיות של חולון,בת ים,ראשון לציון וערי הסביבה ב-WhatsApp:‏לחצו כאן וסמנו עוקב

אחר ניסיונות איתור בעל זכויות היוצרים של התמונות ו/או הסרטון שפורסמו והופצו ברבים באתרנו, בעל הזכויות בהם אינו ידוע ועל כן לא ניתן כל קרדיט בצידם. בעל הזכויות במדיה הנ"ל רשאי לפנות למערכת להוספת קרדיט ו/או לבקש כי הפרסום יוסר.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החמות הצטרפו לקבוצת הווטסאפ של goitem

דילוג לתוכן