כל מה שמעניין וחשוב לדעת באזור

מקומון חדשות חולון ראשון לציון ובת ים

מדד המחירים לצרכן לחודש אפריל 2024 עלה ב-0.8%

הטור באדיבות בנק הפועלים

מדד המחירים לצרכן לחודש אפריל 2024 עלה ב-0.8%. בשנים-עשר החודשים האחרונים המדד עלה בשיעור של 2.8%, והמדד ללא אנרגיה עלה ב-2.5%.

מחירי הדירות, שאינם משתקללים במדד המחירים לצרכן, עלו ב-0.9% בסקר האחרון (נתונים ארעיים) ובארבעת החודשים האחרונים עלו ב-3.6%. מחירי הדירות גבוהים ב-1.1% מהרמה לפני שנה. מחירי הדירות החדשות עלו החודש ב-0.5%, ובניכוי מכירות דירות מחיר למשתכן הם עלו ב-0.2%. בהשוואה לשנה שעברה מחירי הדירות החדשות ירדו ב-1.6%.

תחזית מדד המחירים לצרכן

עליית המדד הייתה גבוהה מהתחזיות והושפעה מסעיף הוצאות לנסיעות לחו“ל שעלה ב-11.1% ותרמה כמעט 0.5 נקודות אחוז למדד. העלייה החדה משקפת התייקרות מצטברת במחירי הטיסות מפרוץ המלחמה. אנו מניחים שהתייקרות תימדד בסעיף זה גם בחודשים הבאים. מחירי הארחה ונופש רשמו עליית מחיר עונתית בשיעור של 7.7%. מדד שירותי דירות בבעלות (שכ“ד) עלה ב-0.5% וקצב העלייה השנתי עומד על 2.0%. את העליות החודש קיזז במעט סעיף הירקות והפירות שירד ב-1.3%, וריהוט וציוד לבית שמחירם ירד החודש ב-0.5%.

במבט קדימה סיכוני האינפלציה ממשיכים להיות גבוהים, ויש לא מעט גורמים שפועלים לעליית האינפלציה. בחודש מאי צפויה עלייה גבוהה במחירי המזון, ובעיקר במחירי מוצרי החלב. מחירי הטיסות לחו“ל צפויים להמשיך לעלות בחודשים הקרובים. קצב עליית השכר ממשיך להיות גבוה- 7.7% בחודשים ינואר-פברואר לעומת אשתקד. בחודש אפריל עלה שכר המינימום ב–5.5%. עליות שכר אלו צפויות להשפיע בעיקר על מחירי השירותים. עליית הגירעון הממשלתי מהווה גורם אינפלציוני נוסף, היא תביא ככל הנראה עליית מיסים עקיפים שתורמים לעליית האינפלציה. יתכן כי שיעור המע"מ שצפוי לעלות בחודש ינואר 2025 יוקדם. בשלב זה אנו משאירים את תחזית האינפלציה לשנה הקרובה על 3.2%, ומעריכים שהסיכונים מוטים לאינפלציה גבוהה יותר.


השפעה על המדיניות המוניטרית

עליית סביבת האינפלציה כפי שהיא באה לידי ביטוי במדדי המחירים האחרונים, בעליית השכר, בעלייה במחירי הדירות וכן בעליית הציפיות לאינפלציה, כל אלו לא יאפשרו הפחתת ריבית בחודשים הקרובים. אנו מעריכים כי הריבית לא תפחת לפני שהפד האמריקני יעשה זאת. נתוני הצמיחה לרבעון הראשון היו גבוהים-14.1% במונחים שנתיים, אם כי רמת התוצר לא שבה לזו של לפני המלחמה. הזינוק בצמיחה הושג הרבה בזכות מדיניות ממשלתית מאוד מרחיבה שאינה יכולה להתקיים לאורך זמן. נתוני הצמיחה והרכבה תומכים אף הם בהחלטה לא לשנות את הריבית.

להצטרפות לקבוצות הווטסאפ של חדשות מחולון , בת ים ,ראשון לציון, אזור, נס ציונה, באר יעקב-לחצו כאן

להצטרפות וקבלת עדכונים בווטסאפ בנושאי: בריאות, בטחון, פלילים, נדל"ן, פנאי וטיולים ועוד..-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצות הווטסאפ של חדשות מחולון , בת ים ,ראשון לציון, אזור, נס ציונה, באר יעקב-לחצו כאן

להצטרפות וקבלת עדכונים בווטסאפ בנושאי: בריאות, בטחון, פלילים, נדל"ן, פנאי וטיולים ועוד..-לחצו כאן

להצטרפות וקבלה של כל קבוצות הווטסאפ של חולון-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצות הפייסבוק של חולון, בת ים וראשון לציון-לחצו כאן

להצטרפות לכל החדשות החמות בטלגראם –לחצו כאן

להורדת אפליקציית goitem למכשירי אנדרואיד- לחצו כאן

להורדת אפליקציית goitem למכשירי אפל- לחצו כאן

להצטרפות לכל החדשות החמות בטלגראם –לחצו כאן

להצטרפות לערוץ היוטיוב goitem-tv-לחצו כאן

להצטרפות לערוץ החדשות המקומיות – ערוץ החדשות המקומיות של חולון,בת ים,ראשון לציון וערי הסביבה ב-WhatsApp:‏לחצו כאן וסמנו עוקב

אחר ניסיונות איתור בעל זכויות היוצרים של התמונות ו/או הסרטון שפורסמו והופצו ברבים באתרנו, בעל הזכויות בהם אינו ידוע ועל כן לא ניתן כל קרדיט בצידם. בעל הזכויות במדיה הנ"ל רשאי לפנות למערכת להוספת קרדיט ו/או לבקש כי הפרסום יוסר.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החמות הצטרפו לקבוצת הווטסאפ של goitem

דילוג לתוכן