כל מה שמעניין וחשוב לדעת באזור

מקומון חדשות חולון ראשון לציון ובת ים

ל"ג בעומר תשפ"ד: גם השנה נמנעים מהדלקת מדורות בחג ושומרים על הסביבה ועל הבריאות של כולנו

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "גם השנה, ובמיוחד השנה, נשמור על הסביבה ועל הבריאות שלנו ושל ילדינו ונציין את ל"ג בעומר במפגשים חברתיים  ובפעילות חלופית בחיק הטבע. אפשר לציין את החג בצוותא, בלי לזהם את הסביבה"

שר הבריאות, אוריאל בוסו: "מדורות עלולות להיות מסוכנות לבריאות הציבור ולסביבה. בל"ג בעומר חובה על כולם להקפיד על נהלי הבטיחות ולהישמע להנחיות על מנת למנוע פגיעה מיותרת וכדי שכולם יסיימו את החג בשלום. אני מבקש מההורים לשמור על ערנות ולמנוע ככל הניתן סיכון של עצמנו ושל הילדים משאיפת אוויר, משריפה ומחשיפת יתר לנזקי סביבה ובריאות"

לקראת ל"ג בעומר, המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות קוראים לציבור גם השנה לצמצם את הפגיעה בבריאות, בסביבה ובבטיחות ולהימנע מהדלקת מדורות.

בנוסף, לקראת ל"ג בעומר ובעקבות תנאי מזג אויר קיצוניים המעלים חשש להתלקחות שריפות והתפשטותן, נציב כבאות והצלה לישראל חתם על צו המתיר הדלקת מדורות אך ורק במקומות שהוכשרו לכך על-ידי הרשות המקומית וקיבלו את אישור הכבאות. הצו כולל איסור על הדלקת אש בפארקים, יערות קק"ל ושמורות טבע. יש למלא אחר הוראות הצו.

לפי נתוני המשרד להגנת הסביבה, בשנה שעברה נרשמה ירידה בזיהום האוויר בל"ג בעומר ביחס לשנים קודמות. מגמה זו ניכרת בשנים האחרונות לנוכח הקריאה של כוחות כיבוי והצלה, המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות ורשויות שונות לקיים פעילויות חברתיות חלופיות. נראה שחלה עלייה במודעות הציבור להימנע משרֵפת עצים ומהדלקת אש. עם זאת, עדיין נרשמו בשנה שעברה ריכוזי חלקיקים גבוהים ביחס ליום בהיר ברוב יישובי הארץ, והריכוזים המרביים שנמדדו היו פי 14.1 מיום בהיר.

כבכל שנה, עם הדלקת מדורות ל"ג בעומר, נרשמות במרבית תחנות הניטור של המשרד להגנת הסביבה עליות בריכוזי החלקיקים העוברים בדרכי הנשימה. אלו מגיעות לשיאן במהלך הלילה עד לפנות בוקר. הילדים הם האוכלוסייה הרגישה מבחינת השפעות מזהמי אוויר על דרכי הנשימה.


במהלך בעירת העצים במדורות נפלטים לאוויר ריכוזים גבוהים של חלקיקים נשימים המסוכנים ביותר לבריאות האדם, כמו גם כמויות גדולות של פחמן דו חמצני, גז חממה הגורם להתחממות כדור הארץ. זאת, לצד עלייה במספר הפניות למיון בקרב ילדים  עקב כוויות בל"ג בעומר בעשור האחרון.

המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות קוראים לציבור להימנע מקיום מדורות ולהעדיף לקיים פעילות סביבתית וחברתית חלופית, לציון החג בצוותא.

הנחיות המשרד להגנת הסביבה:

• מומלץ לחגוג את החג בפעילות סביבתית כמו מדורות אקולוגיות (דוגמת טיול בחיק הטבע).

• אין להשליך למדורה פלסטיק וניילון וכמובן כלים חד פעמיים העשויים פלסטיק וקלקר. שרֵפתם של חומרים אלה גורמת לפליטה של חומרים מסרטנים ומלוּוה בריחות רעים.

• אין לשרוף תחליפי עץ מלא כמו מלמין, M.D.F ופורמייקה, שכן תהליך ייצורם כולל ערבוב עם דבקים שונים, והם פולטים לאוויר בעת שרֵפתם חלקיקים המכילים חומרים מסוכנים ומפיצים ריחות רעים.

• אין להשליך למדורה עצים צבועים בצבע או בלכה.

• ממקמים את המדורה בשטח נקי מקוצים ומעשבים, במרחק ביטחון סביר ממבנים וממתקנים.  לא מבעירים מדורה מתחת לקווי חשמל וטלפון, בקרבת עצים ושיחים או מתקני דלק.

• הימנעו משימוש בכלי פלסטיק! הידעתם? בצלחת הפלסטיק החד-פעמית שתביאו למדורה תשתמשו רק חמש דקות אבל היא תתכלה רק בעוד מאות שנים! השתמשו בכלים רב פעמיים.

• הביאו איתכם שקיות אשפה למדורה והשאירו אחריכם מקום נקי.

• הפרידו את הפסולת הניתנת למיחזור כמו בקבוקים ואריזות, ואם אין פח בסביבה – קחו איתכם את האשפה עד לפח הקרוב.

הנחיות משרד הבריאות:

• ממנים מבוגר אחראי שילווה את תהליך הקמת המדורה, משלב איסוף הקרשים ועד סיום המדורה. לא משאירים את הילדים בלא השגחה אפילו לרגע.

• אוספים קרשים ללא מסמרים ודברים בולטים שעלולים להיחתך ולהיפצע מהם.

• נועלים נעליים גבוהות ולובשים מכנסיים ארוכים וחולצה מתאימה להגנה על הגוף מפני גיצים וגחלים ומעקיצות זוחלים ושרצים הנמשכים אל חום המדורה.

• רצוי להצטייד בטלפון נייד שממנו אפשר יהיה להתקשר למכבי אש או אמבולנס בעת הצורך.

• יש להצטייד בתיק עזרה ראשונה ולהחזיק בקרבת המדורה שני דליי מים מלאים במקרה של התפשטות שרֵפה.

• מרחיקים כל חומר דליק מהמדורה, ואסור בתכלית האיסור להחזיק בקרבת האש מכלי דלק ומכלי גז.

• מוודאים שהמרחק מהמדורה השכנה גדול דיו.

• מגדירים גבול בטיחות למדורה מאבנים כדי לסמן את הקו שאותו לא עוברים.

• אין להשליך למדורה זכוכיות ואבנים. זכוכיות ואבנים עלולות להתפוצץ מהחום של האש ולסכן את מי שנמצא סביב המדורה.

• מומלץ לא לשבת קרוב למדורה ולא בכיוון שאליו פונה העשן, כדי להימנע משאיפה מיותרת של מזהמים ובכך להימנע מפגיעות בדרכי הנשימה, העיניים והפנים.

• הפעלות ופעילויות לילדים עושים לצד המדורה ולא מסביבה או קרוב אליה.

• את תפוחי האדמה והבצלים מומלץ להשחיל על חוט תיל. הכנסתם והוצאתם מהאש תיעשה בידי מבוגר. לפני הגשתם לילדים יש לוודא שהם אינם חמים מדי לאכילה. ירקות חמים עלולים לגרום לכוויות קשות בפה ובוושט.

• יש לוודא כיבוי מוחלט של המדורה בסיום.

• במקרה של שריפה יש לפעול מייד לכיבויה ולהתקשר למוקד כיבוי והצלה 102.

חשבו פעמיים לפני הדלקת כל מדורה! אפשר לחגוג גם אחרת!

להצטרפות לקבוצות הווטסאפ של חדשות מחולון , בת ים ,ראשון לציון, אזור, נס ציונה, באר יעקב-לחצו כאן

להצטרפות וקבלת עדכונים בווטסאפ בנושאי: בריאות, בטחון, פלילים, נדל"ן, פנאי וטיולים ועוד..-לחצו כאן

להצטרפות וקבלה של כל קבוצות הווטסאפ של חולון-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצות הפייסבוק של חולון, בת ים וראשון לציון-לחצו כאן

להצטרפות לכל החדשות החמות בטלגראם –לחצו כאן

להורדת אפליקציית goitem למכשירי אנדרואיד- לחצו כאן

להורדת אפליקציית goitem למכשירי אפל- לחצו כאן

להצטרפות לכל החדשות החמות בטלגראם –לחצו כאן

להצטרפות לערוץ היוטיוב goitem-tv-לחצו כאן

להצטרפות לערוץ החדשות המקומיות – ערוץ החדשות המקומיות של חולון,בת ים,ראשון לציון וערי הסביבה ב-WhatsApp:‏לחצו כאן וסמנו עוקב

אחר ניסיונות איתור בעל זכויות היוצרים של התמונות ו/או הסרטון שפורסמו והופצו ברבים באתרנו, בעל הזכויות בהם אינו ידוע ועל כן לא ניתן כל קרדיט בצידם. בעל הזכויות במדיה הנ"ל רשאי לפנות למערכת להוספת קרדיט ו/או לבקש כי הפרסום יוסר.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החמות הצטרפו לקבוצת הווטסאפ של goitem

דילוג לתוכן