כל מה שמעניין וחשוב לדעת באזור

מקומון חדשות חולון ראשון לציון ובת ים

המדריך הכלכלי למילואימניק העצמאי

כל הצעדים שכדאי למילואימניק ה"עסקי" המשתחרר להקפיד לבצע

עו"ד וכלכלן עובדיה אביצור

המצב הגיאופוליטי כלכלי במדינת ישראל הינו מהמורכבים שידענו, מצד אחד, מצב מלחמה מתמשך שטומן בחובו אי וודאות כלכלית ומציאות גיאופוליטית מורכבת עד מאוד, סיום המלחמה אינו נראה באופק מאחר וקיימים אתגרים גם מצפון וממזרח.

מצד שני, חלק מהחוסן הלאומי נעוץ בשמירה על שגרת חיים עד כמה שניתן, מבלי לעצור את גלגלי הכלכלה.

בחצי השנה האחרונה, מילואימניקים רבים נקראו לדגל ורבים מהם התייצבו מיוזמתם עם פרוץ הקרבות, מתוך תחושת שליחות והגנה על הבית. לא מעט מאותם מאות אלפי מילואימניקים הם בעלי עסקים קטנים ובינוניים, ששירתו במילואים זמן ארוך וחזרתם לאזרחות מזכירה את תחושת השחרור משירות סדיר, ומחייבת היערכות לחיים 'רגילים' גם בפן הכלכלי.

בעלי העסקים הקטנים המשתחררים ממילואים, נדרשים להתמודד גם עם החזרה לשגרה בפן האישי והמשפחתי וגם בהיערכות עסקית מחודשת. עבור חלקם- אין טעם בכלל להקים את העסק מחדש והם נאלצים למצוא כיוון חדש ושונה לחיי הקריירה שלהם, ואילו חלקם יבקשו להיעזר בבנקים ובכל גורם אחר, כדי להחזיר את העסק לפעילות מלאה.


עסקים קטנים הם הרגישים ביותר והפגיעים ביותר לשינויים כלכליים וגיאופוליטיים. בשונה מחברות גדולות שלהן לובי, קשרים וגם אשראי גדול בבנקים, לעסקים קטנים אין את הכוח לעמוד מול המערכות הגדולות והמשומנות היטב, מכאן נובע השוני בהתנהלות מולם, מילואימניק שהוא בעלים של עסק קטן נדרש להתמודד במציאות מורכבת ומאתגרת וזאת לאחר שחזר מחודשי שירות רבים שבהם העסק היה סגור אך ההוצאות השוטפות לא נעצרו.

חשוב לזכור גם כי בימיה הראשונים של המלחמה נהנו המילואימניקים מאמפטיה רבה בחסות ההלם ששלט בישראל, אולם המצב של מלחמה מתמשכת שוחק את האמפטיה המדוברת והפך את המצב להרגל. לכן, וודאו שהבנקאי מבין את האתגרים והקשיים שלכם, וכי הבנק מודע למצב החדש שנוצר. כך, תשמרו על שקיפות מול הבנק.

נוסיף לזה את הריבית הגבוהה השוררת במשק מכבידה על ציבור צרכני האשראי מהבנקים והגופים הפיננסים, לא בטוח (בלשון המעטה) שהתגמול על ימי המילואים ותוכניות הסיוע השונות יכסו את ההפסדים וההוצאות הקיימות, וזאת עוד לפני נזקים והשלכות עתידיות על העסקים ולכן התנהלות פיננסית נכונה של מילואימניק בעל עסק קטן הינה קריטית בתקופה זו.

לכן, על המילואימניק ה'עסקי' המשתחרר להקפיד על ביצוע הצעדים הבאים:

  1. ראשית, עם השחרור ממילואים- תאמו פגישה פרונטלית בבנק. הקפידו לשתף את הבנקאי בשינויים ובאתגרים הפיננסים שחלו בחודשים האחרונים, דברו על המשכורת אם הצטמצמה, על החובות הקיימים, על פריסת האשראי ועל ההיערכות שלכם לעתיד העסקי והכלכלי שלכם.
  2. בנוסף, הקפידו להיות זמינים עבור הבנק. פניות חוזרות ונשנות אליכם מהבנק, שיוותרו ללא מענה- עלולות להשפיע על מצבכם הכלכלי ועל מעמדכם את מול המערכת הבנקאית. זכרו כי להתחמק ולהתעלם לא יעלים את הבעיות הכלכליות, אלאל להיפך- עלול רק להחמיר אותן.
  3. בהמשך לסעיף הקודם- הקפידו לעמוד במילתכם. אם הבטחתם לבנק תזרים הכנסות מסוים שיקל על החבות בחשבון, או אם נתתם את מילתכם לפתרון של בעיה כלשהי- עמדו בה. אם אתם לא מצליחים לעמוד בפתרון התחייבתם לו- עדכנו את הבנקאי מבעוד מועד ונסו למצוא- יחד איתו- פתרון לבעיה.
  4. זכרו לכבד את הבנקאי ולתת לו את התחושה שאתם מודעים למצב בחשבון, ושאתם פעילים כל העת כדי לתפור את המצב. הסבירו כי שירתם במילואים, בקשו לברר אם יש הקלות כלשהן שתוכלו לקבל ואם יש סיוע כלשהו שמגיע לכם.

אני סבור שחלק מהחוסן שלנו כחברה הן בהיבט הכלכלי והן בהיבט הביטחוני, עוברת גם דרך תמיכה בחיילי המילואים שעזבו הכול ויצאו להגן על הבית, פשוטו כמשמעו.

ובנימה אופטימית, הכלכלה הישראלית ידעה תקופות קשות, נקודת הכניסה הכלכלית למלחמה הייתה טובה מאוד ולכן בהיכרותי את החוסן הכלכלי של החברה הישראלית, אני סבור כי הכלכלה תצלח את האתגרים הרבים שעומדים בפניה בזמן הנוכחי ובעתיד.

הכותב הוא בעלים של אביצור עורכי דין, יו"ר ועדת בנקאות בלשכת עורכי הדין, מחוז ירושלים, וראש פורום תביעות שוק ההון באתר זאפ משפטי. לשעבר קצין ציות וממונה אכיפה מנהלית בבנק דיסקונט.

להצטרפות לקבוצות הווטסאפ של חדשות מחולון , בת ים ,ראשון לציון, אזור, נס ציונה, באר יעקב-לחצו כאן

להצטרפות וקבלת עדכונים בווטסאפ בנושאי: בריאות, בטחון, פלילים, נדל"ן, פנאי וטיולים ועוד..-לחצו כאן

להצטרפות וקבלה של כל קבוצות הווטסאפ של חולון-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצות הפייסבוק של חולון, בת ים וראשון לציון-לחצו כאן

להצטרפות לכל החדשות החמות בטלגראם –לחצו כאן

להורדת אפליקציית goitem למכשירי אנדרואיד- לחצו כאן

להורדת אפליקציית goitem למכשירי אפל- לחצו כאן

להצטרפות לכל החדשות החמות בטלגראם –לחצו כאן

להצטרפות לערוץ היוטיוב goitem-tv-לחצו כאן

להצטרפות לערוץ החדשות המקומיות – ערוץ החדשות המקומיות של חולון,בת ים,ראשון לציון וערי הסביבה ב-WhatsApp:‏לחצו כאן וסמנו עוקב

אחר ניסיונות איתור בעל זכויות היוצרים של התמונות ו/או הסרטון שפורסמו והופצו ברבים באתרנו, בעל הזכויות בהם אינו ידוע ועל כן לא ניתן כל קרדיט בצידם. בעל הזכויות במדיה הנ"ל רשאי לפנות למערכת להוספת קרדיט ו/או לבקש כי הפרסום יוסר.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החמות הצטרפו לקבוצת הווטסאפ של goitem

דילוג לתוכן