כל מה שמעניין וחשוב לדעת באזור

מקומון חדשות חולון ראשון לציון ובת ים

תלמיד כיתה ה' מבית הספר "רמז" בראשון לציון זכה במקום הראשון בתחרות אזורית של חוקרים צעירים במכון השפד"ן של איגודן

השבוע הגיע לסיומו פרויקט חוקרים צעירים של איגודן שבו תלמידי כיתה ה' בבתי ספר מובילים מכל רחבי גוש דן לומדים וחוקרים על קיימות וכיצד ניתן לשמור על הסביבה והטבע

השבוע הגיע לסיומו פרויקט חוקרים צעירים של איגודן שבו תלמידי כיתה ה' בבתי ספר מובילים מכל רחבי גוש דן לומדים וחוקרים על קיימות וכיצד ניתן לשמור על הסביבה והטבע. 

הפעילות חושפת את החוקרים הצעירים מכיתה ה', ללמידה וכתיבה של עבודת חקר במתכונת של עבודת סמינריון אוניברסיטאית.

החוקרים, במסגרת של 8 ימי לימוד לאורך שנת הלימודים, נדרשים להציג שאלת חקר, לסקור רקע תיאורטי, לבנות מערך ביבליוגרפי ולצאת לשדה (לרוב אל הרחוב, השכונה או העיר) ולאסוף נתוני אמת, על מנת להגיע למסקנות ומענה לשאלת החקר שהעלו.

כאמור, מבין עשרות עבודות החקר שהוגשו נבחרה עבודתו של התלמיד רון פלייש מכיתה ה' מבית הספר "רמז" שבמזרח ראשון לציון. את רון ליוותה והנחתה מורתו דנה לב. "רון רצה לבדוק מהי ההשפעה של ריכוזי מלח ושמן על מצע הנבטה של זרעי החומוס" מסבירה דנה וממשיכה "במהלך השנה למדו התלמידים כי שימושי המים של האדם משפיעים באופן ישיר על הטבע. אם נדע להחזיר את המים לטבע כמו שקיבלנו אותם ללא מלחים, שמנים, מתכות וזיהומים נוספים ככה הטבע יהנה ממנו בחזרה. כאן בפרויקט אנחנו מתייחסים להתחממות כדור הארץ ולחשש לעליית מפלס מי הים, ובעקבות זאת בודקים כיצד הם עלולים להשפיע על גידול זרעי החומוס".

לצורך הניסוי רון בחר בזרעי החומוס כי הם זרעים שמנביטים במהירות יחסית, והחליט לגדלם בשלושה תנאים שונים: מים נקיים, שמן ומים עם מלח. "רציתי לבדוק אם החומוס יצליח לשרוד עם מי ים (כלומר מים מלוחים) כי הים עלול לעלות מהמסת קרחונים שלמדנו שמתרחשת בגלל התחממות כדור הארץ" מסביר רון וממשיך "את השמן בחרתי כי ישנם שמנים רבים שהאדם משליח לכיור שהם מזהמים את המים".


הניסוי נמשך במשך כחודש במהלכו רון גידל את הזרעים ב-9 כלים נפרדים, בכל אחד מהם כ- 8 זרעי חומוס לצורך הנבטה. (3 כלים לבקרה שהושקו במים, 3 כלים שהושקו בשמן, 3 כלים שהושקו במי מלח). "בכלים עם המלח לא הייתה נביטה בכלל" מתאר רון את תוצאות הניסוי "בכלים עם השמן הייתה נביטה חלקית, אך כמעט ללא התפתחות ובכלים עם המים הייתה נביטה וצמיחה יפה של גבעול ועלים". "המים מאפשרים התפתחות תקינה של זרעי החומוס ושל צמחים בכלל. המלח והשמן לא מאפשרים התפתחות תקינה, המלח הוא חומר משמר והוא לא מאפשר לצמח לקבל את המים הדרושים לו ואילו השמן מונע חמצן שגם דרוש לצמח להתפתחותו". מסכמת דנה.

דודו מחלב, מנכ"ל איגודן:

"מזה שנים שאנחנו מעניקים לאלפי תלמידים מגילאים וממגזרים שונים כלים של מידע  וחוויה המאפשרת לתלמידים הצעירים להכיר את הטבע והסביבה ודרכים כיצד ניתן לשמור עליו".

על איגודן

איגודן הוקם ב־1955 על ידי שבע הערים המרכזיות של גוש דן: תל אביב-יפו, חולון, רמת גן, בת ים, פתח תקווה, בני ברק וגבעתיים שהן הערים המייסדות של האיגוד.

בהמשך, הצטרפו לתאגיד 17 רשויות נוספות. מידי יום נשלחים לביוב באזור גוש דן בלבד כ-40 טון מגבונים. כמו-כן, כ-370 אלף קוב מים נקלטים בכל יום על ידי איגודן הנהפכים בתהליך ביולוגי טבעי לחומר דשן והשקיה לתושבי הדרום.

להצטרפות לקבוצות הווטסאפ של חדשות מחולון , בת ים ,ראשון לציון, אזור, נס ציונה, באר יעקב-לחצו כאן

להצטרפות וקבלת עדכונים בווטסאפ בנושאי: בריאות, בטחון, פלילים, נדל"ן, פנאי וטיולים ועוד..-לחצו כאן

להצטרפות וקבלה של כל קבוצות הווטסאפ של חולון-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצות הפייסבוק של חולון, בת ים וראשון לציון-לחצו כאן

להצטרפות לכל החדשות החמות בטלגראם –לחצו כאן

להורדת אפליקציית goitem למכשירי אנדרואיד- לחצו כאן

להורדת אפליקציית goitem למכשירי אפל- לחצו כאן

להצטרפות לכל החדשות החמות בטלגראם –לחצו כאן

להצטרפות לערוץ היוטיוב goitem-tv-לחצו כאן

להצטרפות לערוץ החדשות המקומיות – ערוץ החדשות המקומיות של חולון,בת ים,ראשון לציון וערי הסביבה ב-WhatsApp:‏לחצו כאן וסמנו עוקב

אחר ניסיונות איתור בעל זכויות היוצרים של התמונות ו/או הסרטון שפורסמו והופצו ברבים באתרנו, בעל הזכויות בהם אינו ידוע ועל כן לא ניתן כל קרדיט בצידם. בעל הזכויות במדיה הנ"ל רשאי לפנות למערכת להוספת קרדיט ו/או לבקש כי הפרסום יוסר.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החמות הצטרפו לקבוצת הווטסאפ של goitem

דילוג לתוכן