כל מה שמעניין וחשוב לדעת באזור

מקומון חדשות חולון ראשון לציון ובת ים

תשלומי הארנונה: האם יבוטל העדכון לפי הטייס האוטומטי

האם הארנונה תעלה או תוקפא?

תשלומי הארנונה: האם יבוטל העדכון לפי הטייס האוטומטי-האם הארנונה תעלה או תוקפא?

אושר בטרומית: שיעור עדכון הארנונה יוצמד למדד המחירים לצרכן בלבד

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק הסדרים במשק המדינה (תיקוני חקיקה להשגת יעדי התקציב) (תיקון – חישוב עליית מחירי הארנונה), התשפ"ג-2023 של חברי הכנסת משה גפני ויעקב אשר. 10 חברי כנסת תמכו בהצעה, ללא מתנגדים או נמנעים, והיא תועבר לדיון בוועדת הכספים.

מוצע להצמיד את שיעור עדכון הארנונה למדד המחירים לצרכן בלבד.

שר האנרגיה והתשתיות, אלי כהן: "ההחלטה היא לתמוך בקריאה הטרומית בהצעה ולאחר מכן יפעלו להסכמה עם משרדי הפנים והאוצר בעניין השיפוי של הרשויות המקומיות. אם המשרדים יסכימו – הצעת החוק תוחזר לדיון בוועדת שרים לפני הקריאה הראשונה ולכן יש תמיכה בקריאה הטרומית".


בדברי ההסבר להצעה נכתב: "בחוק הסדרים במשק המדינה (תיקוני חקיקה להשגת יעדי התקציב), התשנ"ג–1992, נקבע כי החל משנת 2007 שיעור עדכון תעריפי הארנונה יהיה חיבור של מחצית משיעור השינוי של מדד המחירים לצרכן מהמדד שפורסם בחודש מאי של השנה הנוכחית למדד שפורסם בחודש מאי אשתקד, ושל מחצית משיעור השינוי של מדד השכר הציבורי שפורסם באותה תקופה.

הנוסחה הזאת נקראת "הטייס האוטומטי", והיא אמורה לשקף את הגידול בהוצאות הרשויות המקומיות המורכבות משכר לעובדים ומעליית המחירים. לאורך השנים, הנוסחה זכתה לביקורות רבות והביאה לעלייה בלתי פוסקת בתעריפי הארנונה.

כך, בין השנים 2007–2014, בהתאם למנגנון החישוב, הארנונה התייקרה ביותר מ-25%, בעוד שמדד המחירים לצרכן עלה בכ-18% בלבד. גם בשנים האחרונות, במציאות של אינפלציה שלישית, תעריף הארנונה ממשיך להתייקר.

יש לציין, כי הטיעונים בעד הנוסחה מתעלמים מכך ששכר תושבי הרשויות והכנסות בעלי העסקים לא צמודים לשכר עובדי המגזר הציבורי. על כן, ההסתכלות על הארנונה דרך הכנסות הרשויות, ולא דרך התעריפים של התושבים היא חלקית בלבד. נוסף על כך, בחישוב מדד השכר הציבורי משרד הפנים לא משתמש בנתונים מדויקים, אלא באומדנים, אשר לרוב גבוהים יותר ממספרי האמת.

לאור האמור לעיל, כדי לנתק את ההצמדה המלאכותית של הארנונה לשיעור עליית השכר במגזר הציבורי ולהקל על משקי הבית ובעלי העסקים, מוצע להצמיד את שיעור עדכון הארנונה למדד המחירים לצרכן בלבד".

אחר ניסיונות איתור בעל זכויות היוצרים של התמונות ו/או הסרטון שפורסמו והופצו ברבים באתרנו, בעל הזכויות בהם אינו ידוע ועל כן לא ניתן כל קרדיט בצידם. בעל הזכויות במדיה הנ"ל רשאי לפנות למערכת להוספת קרדיט ו/או לבקש כי הפרסום יוסר.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החמות הצטרפו לקבוצת הווטסאפ של goitem

דילוג לתוכן