כל מה שמעניין וחשוב לדעת באזור

מקומון חדשות חולון ראשון לציון ובת ים

המרכז הרפואי וולפסון מעדכן על חולה בקדחת הנילוס המערבי

כל העדכונים ממשרד הבריאות על ההנחיות ומצב התחלואה

המרכז הרפואי וולפסון מעדכן על חולה בקדחת הנילוס המערבי

במרכז הרפואי וולפסון, מאושפז חולה מאומת בקדחת הנילוס המערבי. מצבו של החולה, בשנות ה-60 לחייו, מוגדר כבינוני והוא נמצא תחת השגחה, ומטופל במקצועיות ע״י הצוותים הרפואיים בביה״ח וולפסון.

פרופ׳ יסמין מאור, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות, במרכז הרפואי וולפסון :״קדחת הנילוס המערבי היא מחלה ותיקה שפועלת במזרח התיכון כבר מתחילת המאה הקודמת, כאשר כבר בשנות ה-30 של המאה הקודמת תוארו מקרים כאלו בסמוך לנילוס באוגנדה ומכאן המחלה קיבלה את שמה – קדחת הנילוס המערבית. מדובר במחלה ויראלית שעוברת ע"י עקיצה של יתושה. היתושים שמעבירים את המחלה הזו נפוצים בארץ ולכן המחלה הזו הייתה גם ידועה בארץ מזה שנים רבות.

אופן ההדבקה נעשה באמצעות עקיצת יתוש שנושא את הווירוס הספציפי הזה. חשוב להבין כי המחלה עוברת רק מיתוש לאדם ולא מדבקת מאדם לאדם כך שגם אם יש לנו בן משפחה או מישהו שהיינו איתו במגע ואנחנו יודעים שנדבק בקדחת זה לא מסכן אותנו בשום צורה.

תסמיני המחלה יתפתחו בין יומיים עד שבועיים מרגע העקיצה כאשר 40% מהמקרים הם אסימפטומטיים וכלל לא נדע שנדבקנו. נתון מעודד נוסף הוא, שעפ"י הספרות הרפואית, נדיר שמי שנדבק בנגיף פעם אחת – שידבק בו פעם נוספת. באנשים שמפתחים את הסימפטומים, לרוב מדובר במחלת חום שנמשכת מספר ימים ועוברת מעצמה. במיעוט המקרים, הנגיף עובר למוח ואז עלולה להתפתח מחלה יותר קשה שהביטויים שלה יכולים להיות : פגיעה בזיכרון, ירידה במצב ההכרה ולעיתים שיתוקים בידיים וברגליים ולעיתים אף מדובר במחלקה קשה שכרוכה בתמותה.


כמו בכל עולם המחלות הזיהומיות, אנשים מבוגרים עם מחלות רקע ומדוכאי חיסון נמצאים בסיכון גבוה יותר.

ניתן להתגונן מהדבקה בנגיף על ידי שימוש בתכשירים דוחי יתושים במריחה על העור ובסביבה. כמו כן מומלץ לוודא כי אין מים עומדים בסביבה למשל באזורי השקייה של גינות או בתחתיות של עציצים שם היתושים מטילים את הביצים״.

משרד הבריאות עדכן כי עד כה אובחנו 21 אנשים החולים בקדחת מערב הנילוס, מתוכם 17 אושפזו בבתי החולים עם תסמינים נוירולוגים.
מתוך החולים המאומתים נפטרו שני מטופלים בסוף השבוע בבילינסון וישנם שלושה מונשמים.

משנת 2011 רוב החולים שאובחנו היו מעל גיל 65 ולאחר מכן בין גילאי 45-64.
חשוב לציין כי ככלל כ-80% מהנדבקים לא מפתחים תסמינים לקדחת מערב הנילוס. לכ-20% מהנדבקים יופיעו תסמינים ברמות חומרה משתנות, הכוללים חום, הרגשה כללית רעה, כאבי ראש או כאבים מפושטים בגוף, וסיבוכים נוירולוגיים יופיעו בפחות מ-1% מהנדבקים.

משרד הבריאות חידד הנחיות לצוותים הרפואיים והנחה לשים דגש על אבחון וניטור המחלה.

על מנת לצמצם את החשיפה ליתושים, ממליץ משרד הבריאות להשתמש בתכשירי דוחי יתושים ובאביזרים מתאימים להרחקת יתושים בחדרי המגורים, וכן להפעיל מאווררים במקום השהיה.

תחלואה מקדחת מערב הנילוס מוכרת בארץ שנים רבות ומתרחשת בעיקר בין החודשים יוני לנובמבר. השנה התחלואה החלה מוקדם מהרגיל וככל הנראה נובעת משינויי האקלים בישראל ובעולם, כאשר מזג האוויר הלח במרכז הארץ עשוי להוביל לרבייה ולהתפתחות של יתושים באזור זה. הסיכון לתחלואה משמעותית היא בקרב מבוגרים ואנשים עם דיכוי חיסוני.

במקרים של תחלואה בקדחת מערב הנילוס מקיים משרד הבריאות חקירה אפידמיולוגית והמידע מועבר למשרד להגנת הסביבה לצורך פעולות הדברה מקומית ע״י הרשויות. בנוסף, משרדי הבריאות והגנת הסביבה מיידעים את הציבור על אזורים בהם נלכדים יתושים נגועים בנגיף.

המשרד ממשיך בניטור הנתונים ויעדכן במידת הצורך.

בתמונה : פרופ׳ יסמין מאור, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי וולפסון

להצטרפות לקבוצות הווטסאפ של חדשות מחולון , בת ים ,ראשון לציון, אזור, נס ציונה, באר יעקב-לחצו כאן

להצטרפות וקבלת עדכונים בווטסאפ בנושאי: בריאות, בטחון, פלילים, נדל"ן, פנאי וטיולים ועוד..-לחצו כאן

להצטרפות וקבלה של כל קבוצות הווטסאפ של חולון-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצות הפייסבוק של חולון, בת ים וראשון לציון-לחצו כאן

להצטרפות לכל החדשות החמות בטלגראם –לחצו כאן

להורדת אפליקציית goitem למכשירי אנדרואיד- לחצו כאן

להורדת אפליקציית goitem למכשירי אפל- לחצו כאן

להצטרפות לכל החדשות החמות בטלגראם –לחצו כאן

להצטרפות לערוץ היוטיוב goitem-tv-לחצו כאן

אחר ניסיונות איתור בעל זכויות היוצרים של התמונות ו/או הסרטון שפורסמו והופצו ברבים באתרנו, בעל הזכויות בהם אינו ידוע ועל כן לא ניתן כל קרדיט בצידם. בעל הזכויות במדיה הנ"ל רשאי לפנות למערכת להוספת קרדיט ו/או לבקש כי הפרסום יוסר.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החמות הצטרפו לקבוצת הווטסאפ של goitem

דילוג לתוכן