כל מה שמעניין וחשוב לדעת באזור

מקומון חדשות חולון ראשון לציון ובת ים

נגיף קדחת הנילוס: ההודעה החריגה של משרד הבריאות

במבצע ניטור במרכז הארץ לכד המשרד להגנת הסביבה יתושות נגועות בנגיף קדחת מערב הנילוס בצפון תל-אביב ובראשון לציון; המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות ממליצים לציבור כיצד לצמצם את מפגע היתושים בסביבת המגורים, להתגונן מפני עקיצות יתושים ולהפחית את הסיכון להיעקץ; המשרד להגנת הסביבה הנחה את הרשויות המקומיות להרחיב את מערך הניטור וההדברה; משרד הבריאות מציין כי ככלל כ-80% מהנדבקים לא מפתחים תסמינים לקדחת מערב הנילוס

ד"ר שי רייכר, מנהל אגף מזיקים והדברה במשרד להגנת הסביבה: "המשרד להגנת הסביבה הרחיב את מבצע הניטור והלכידה של יתושות בוגרות במרכז הארץ ומעדכן כי נלכדו באזור צפון תל-אביב ובראשון לציון יתושות שאומתו במעבדות משרד הבריאות כנשאיות של וירוס קדחת מערב הנילוס. זיהוי זה של יתושות חיוביות לנגיף קדחת מערב הנילוס מתווסף לזיהוי קודם של יתושות מאומתות אשר נלכדו בחודש האחרון בדרום השרון וברמת גן. בהתאם לתוצאות הניטור, המשרד להגנת הסביבה עדכן את הרשויות הרלוונטיות בממצאים, והנחה אותן להגביר את מאמצי הניטור וההדברה. מעבר לפנייה החוזרת של המשרד להגנת הסביבה לכלל הרשויות לפעול ביתר שאת כנגד מטרדי היתושים בשטחן, היום המשרד להגנת הסביבה החל בקמפיין: "יתושים לא מדבירים, יתושים מייבשים", ובו הנחיות לציבור כיצד לסייע במאמץ הלאומי לצמצם את מפגע היתושים. המשרד להגנת הסביבה, יחד עם משרד הבריאות והרשויות המקומיות מבקשים לרתום גם את הציבור למשימה ולהקפיד על ייבוש מקורות מים עומדים בסביבת המגורים ולהתמגן בהתאם להמלצת המשרד להגנת הסביבה. שיתוף הפעולה של כלל הגורמים נדרש כדי לייבש את היתושים, לצמצם את אוכלוסייתם ובכך להימנע מעקיצות מיותרות"

המשרד להגנת הסביבה מפרסם כי נלכדו יתושות נגועות בקדחת מערב הנילוס בצפון תל-אביב ובראשון לציון. היתושות הנגועות בנגיף נמצאו בלכידות שבוצעו במהלך השבוע האחרון.

המשרד להגנת הסביבה עדכן את הרשויות הרלוונטיות לגבי לכידתן של היתושות הנגועות בשטחן, והורה על תגבור מערך הניטור באזורים הנגועים, ובמידת הצורך על ביצוע פעולות מניעה והדברה באופן מיידי.

צוות מזיקים והדברה של המשרד להגנת הסביבה מבצע לאורך כל השנה אלפי ניטורים של זחלי יתושים במקורות מים וכן מאות לכידות של יתושים בוגרים. היתושים מועברים לזיהוי ולבדיקה במעבדות משרד הבריאות. באם הבדיקה הווירולוגית מעידה על כך שהיתושות נגועות בווירוס הגורם למחלת קדחת מערב הנילוס, מוציא המשרד להגנת הסביבה לרשות המקומית התראה ודרישה מיידית לטיפול במפגע.


בקיץ מקורות של מים עומדים (אפילו בנפח קטן), במקביל לתנאי מזג אוויר חם ולח, עלולים להוות כר פורה לרבייה ולהתפתחות של יתושים. האחריות לצמצום מפגעי היתושים בשטח הציבורי מוטלת על הרשות המקומית אך הציבור נדרש להירתם למשימה ולייבש מקורות של מים עומדים במרחב הפרטי (חצרות, גינות, מרפסות וכו'). רק מאמץ משותף של כלל הגורמים יביא לפתרון מהיר וארוך טווח שיאפשר לצמצם באופן משמעותי את מטרדי היתושים בסביבה האורבנית, ובכך יקטין את הסיכון להיעקץ וחלילה אף לחלות.

כבכל שנה, מתחילת חודש יוני ועד לסוף חודש נובמבר עולה שכיחות מציאתן של יתושות הנושאות את ווירוס קדחת מערב הנילוס. מסתמן כי בשנה זו, ככל הנראה עקב שינויים במזג האוויר, שכיחות היתושות הנושאות את נגיף קדחת מערב הנילוס הקדים להופיע. המשרד להגנת הסביבה מבקש מכלל הרשויות בישראל לתגבר את תדירות הפעולות שהן מבצעות לצורך ניטור זחלי יתושים, ובמידת הצורך להדבירם בטרם מתפתח מפגע. כמו כן, המשרד קורא לרשויות המקומיות לרענן את ההנחיות הניתנות לתושבים, זאת במטרה לסייע להם למנוע את התפתחותם של יתושים בסביבת המגורים.

אחר ניסיונות איתור בעל זכויות היוצרים של התמונות ו/או הסרטון שפורסמו והופצו ברבים באתרנו, בעל הזכויות בהם אינו ידוע ועל כן לא ניתן כל קרדיט בצידם. בעל הזכויות במדיה הנ"ל רשאי לפנות למערכת להוספת קרדיט ו/או לבקש כי הפרסום יוסר.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החמות הצטרפו לקבוצת הווטסאפ של goitem

דילוג לתוכן