כל מה שמעניין וחשוב לדעת באזור

מקומון חדשות חולון ראשון לציון ובת ים

"מסדירים את משק הפסולת בישראל"

השרה להגנת הסביבה עידית סילמן מקדמת הוראת שעה דחופה לטיפול במשק הפסולת בישראל והתמודדות עם כשלי השוק במטרה להסדיר ולשפר את ניהול משק הטיפול בפסולת

השרה להגנת הסביבה עידית סילמן מקדמת הוראת שעה דחופה לטיפול במשק הפסולת בישראל והתמודדות עם כשלי השוק במטרה להסדיר ולשפר את ניהול משק הטיפול בפסולת בהתאם למדיניות המשרד להגנת הסביבה

הוראת השעה, במסגרת תיקון לחוק שמירת הניקיון, התשמ"ד-1984, תאפשר למשרד להגנת הסביבה להכריז על שירות טיפול בפסולת כשירות חיוני, ותעניק סמכויות למשרד לגבי היבטים תפעוליים בשוק הפסולת, לרבות חיוב מתן שירות הוגן במחירים תחרותיים, והכל במטרה למנוע מפגעים סביבתיים.

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "אנו מקדמים הוראת שעה חשובה וחיונית שתאפשר למשרד להתמודד עם הכשלים הקיימים במשק הפסולת, לצמצם את הריכוזיות ולייעל את הטיפול בפסולת. תיקון זה יסדיר את ההתנהלות של גורמים פרטיים, יאפשר שירות יעיל, רציף והוגן לרשויות המקומיות והאזוריות בישראל וימנע מפגעים סביבתיים הנובעים מרמת שירות נמוכה.

"כיום, אין בידי המשרד להגנת הסביבה סמכויות וכלים חוקיים המיועדים להבטחת אספקת השירותים בתחום הפסולת, ולכן יש ליצור סמכויות נוספות שיאפשרו אספקת שירותים ורציפות תפקודית תקינה בתחום. על מנת לענות באופן מיידי על הצורך הדחוף, המשרד להגנת הסביבה מציע תיקון חקיקה, במסגרת הוראת שעה, אשר יבטיח את היכולת לספק שירותים בסיסיים אלו לאזרחים, כל זאת עד שיוסדרו כלל הסמכויות וההסדרים בחקיקה קבועה".

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן, פנתה השבוע לשרי האוצר, הפנים והכלכלה, שינחו את הגורמים הרלוונטיים אשר תחת אחריותם להעביר התייחסות מקצועית כדי לקדם במהירות את הוראת השעה הדחופה, על מנת להסדיר ולשפר את ניהול משק הטיפול בפסולת במדינת ישראל, בהתאם למדיניות המשרד להגנת הסביבה.


במסגרת קידום עבודת המטה בעניין זה, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה,, אסף יזדי, הפיץ למנכ"לי המשרדים הרלוונטיים בממשלה, הפנים, הכלכלה והתעשייה וכן לגורמים הרלוונטיים במשרד האוצר וברשות התחרות, טיוטת הוראת שעה על מנת לקדם את חוק שמירת הניקיון (הבטחת שירותים חיוניים) (הוראת שעה), התשפ"ד-2024 ולקבל את התייחסותם המקצועית.

נכון להיום, מיוצרים מדי שנה כ-6 מיליון טונות של פסולת עירונית, אשר כ-75% מהם מוטמנים באתרי הטמנה. מדיניות הטיפול בפסולת של המשרד להגנת הסביבה מכוונת לצמצום כמויות הפסולת, שימוש חוזר בפסולת, הגדלת כמויות הפסולת למיחזור והשבת האנרגיה מפסולת בהתאם להיררכיית הטיפול בפסולת המקובלת במדינות מפותחות. זאת, במטרה להביא לצמצום עד הפסקה מלאה של הטמנת הפסולת.

הצורך בטיפול יעיל בפסולת מתחייב נוכח גודלם המצומצם של השטחים המתאימים לטיפול בפסולת בישראל וצפיפות האוכלוסייה, ויש בו גם כדי לתרום לכלכלה ולמשק בישראל. המטרה היא לצמצם את הטמנת הפסולת ל-20% בלבד בתוך כעשור, כפי שנעשה במדינות מפותחות.

בשנים האחרונות וביתר שאת בשנה האחרונה, אנו עדים לתהליכים מזיקים בתחום הטיפול בפסולת בישראל, המסכנים את בריאות הציבור והסביבה ופוגעים כלכלית ברשויות המקומיות. תהליכים אלה מתרחשים במקטעי הטיפול השונים, ובאים לידי ביטוי בפגיעה בפינוי הפסולת ברשויות מקומיות עד כדי יצירת מפגעים תברואתיים, ובפגיעה בשירות לתושבים ולרשויות המקומיות באספקת שירותי הפינוי והטיפול בפסולת. כיום, אין בידי המשרד להגנת הסביבה כלים חוקיים המיועדים להבטחת אספקת השירותים בתחום הפסולת.

מרבית מתקני הטיפול בפסולת ובכלל זה תחנות המעבר, מפעלי מיון, מתקנים לטיפול בפסולת אורגנית ואתרי ההטמנה, מופעלים על ידי גורמים פרטיים. מערכת השיקולים של גורמים אלה היא כלכלית בלבד, ולעיתים נעשה שימוש במשאב המוגבל כדי למקסם את הרווחים או להפעיל לחצים על הרגולטורים ומקבלי ההחלטות. מדובר בשוק ריכוזי שבמסגרתו לחלק מהגורמים כוח עודף לאורך שלבים רבים בשרשרת האספקה, שביכולתם לפגוע בשירות בהיקפים משמעותיים. כתוצאה מכך, נוצרת פגיעה בשירות לציבור הן לגבי צמצום השירות, התניה ואף סירוב למתן שירות, והן בקביעת מחירים שאינה שוויונית.

על פי ההצעה, יינתנו למשרד להגנת הסביבה סמכויות להורות בין השאר על שעות פתיחה, ימי עבודה, איסור לצמצום השירות והוראות תפעוליות מתאימות. כמו כן, בשל ריכוזיות שוק הפסולת מוצע לתת סמכויות לפעול לצמצום הריכוזיות בשוק ועוד.

כל הדרכים להתחבר לאתר goitem ולהשאר מעודכנים online 24\7

להורדת אפליקציית goitem למכשירי אנדרואיד- לחצו כאן

להורדת אפליקציית goitem למכשירי אפל- לחצו כאן

להצטרפות לכל החדשות החמות בטלגראם –לחצו כאן

להצטרפות לערוץ היוטיוב goitem-tv-לחצו כאן

קבלת עדכוני חדשות מחולון , בת ים וראשון לציון, אזור, באר יעקב, ואירועים חריגים בארץ

להצטרפות לקבוצת עדכוני חדשות של חולון- לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת עדכוני חדשות של בת ים-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת עדכוני החדשות של ראשון לציון- לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת עדכוני החדשות של אזור-לחצו כאן

להצטרפות וקבלת כל החדשות של באר יעקב לנייד שלך –לחצו כאן

להצטרפות וקבלת כל החדשות של נס ציונה לנייד שלך לחצו כאן

להצטרפות וקבלה על תאונות ואירועים חריגים בארץ-לחצו כאן

קבלת עדכונים בנושאים שונים

להצטרפות וקבלת כל העדכונים מתחום הבריאות והריקולים לנייד שלך –לחצו כאן

להצטרפות וקבלת עדכונים ביטחוניים ופלילים לנייד שלך –לחצו כאן

להצטרפות וקבלת עדכונים בכל מה שמעניין בתחום הנדל"ן-לחצו כאן

לקבלת המלצות ועידכונים בתחום הפנאי והטיולים – לחצו כאן

לקבלת עדכונים בנושאי ביטחון-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצה בה תוכלו לפרסם דירות ומכירות להשכרה-לחצו כאן

קבוצות הפייסבוק השוות

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק פורום תושבי חולון,בת ים וראשון לציון-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק פורום חולון-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק פורום ראשון לציון-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק פורום בת ים-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק פורום החינוך לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק פורום הנדל"ן לחצו כאן

להצטרפות וקבלת חדשות ועדכונים: מוזמנים לסמן לייק ועוקב לחדשות goitem-לחצו כאן

אחר ניסיונות איתור בעל זכויות היוצרים של התמונות ו/או הסרטון שפורסמו והופצו ברבים באתרנו, בעל הזכויות בהם אינו ידוע ועל כן לא ניתן כל קרדיט בצידם. בעל הזכויות במדיה הנ"ל רשאי לפנות למערכת להוספת קרדיט ו/או לבקש כי הפרסום יוסר.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החמות הצטרפו לקבוצת הווטסאפ של goitem

דילוג לתוכן