כל מה שמעניין וחשוב לדעת באזור

מקומון חדשות חולון ראשון לציון ובת ים

חשד:הגיעו לטיפול נמרץ בשל צריכת סיגריות אלקטרוניות מזויפות

צפו בד"ר אסף מילר, מנהל היחידה לטיפול נמרץ פנימי, מסביר על הסכנות בצריכת אלכוהול מזויף

חשד: הגיעו לטיפול נמרץ בשל צריכת סיגריות אלקטרוניות מזויפות.

היחידה לטיפול נמרץ פנימי ברמב"ם טיפלה בימים האחרונים בשני צעירים, אשר הגיעו במצב קשה, ככל הנראה על רקע שימוש בסיגריות אלקטרוניות (וייפים) מזויפות. כעת חל שיפור במצבם.

על פי החשד, בשני המקרים, צרכו הצעירים "וויפים" המכילים קנבינואידים סינתטיים, חומרים מסוכנים המנסים לדמות את השפעת התרכובות הנמצאות בצמח הקנאביס, ה-THC וה-CBD, כפי שניתן למצוא בסמי הפיצוציות, דוגמת "נייס גאי". אחת הסיגריות האלקטרוניות סומנה כמכילה קנאביס, אך למעשה הכילה קנבינואידים סינתטיים, חומרים מסוכנים בהרבה.

זהו המקרה השלישי שמטופל ברמב"ם בתקופה האחרונה, כאשר רק לפני מספר שבועות טופל ברמב"ם צעיר נוסף, אשר הגיע במצב קשה, בנסיבות דומות.

לדבריו של ד"ר אסף מילר, מנהל היחידה לטיפול נמרץ פנימי ברמב"ם: "מצבם של הצעירים שהגיע אלינו היה קשה, והם סבלו מהשלכות וסיבוכים שונים, כך שנאלצנו להרדים ולהנשים אותם. השניים התאוששו, בזה אחר זה, וחל שיפור במצבם. אנחנו ממשיכים לעקוב אחריהם".

בתוך כך, באותה היחידה מאושפז גבר, אף הוא במצב קשה, מורדם ומונשם, ככל הנראה על רקע צריכה של מתנול, החומר שבו נעשה שימוש במוצרי אלכוהול מזויף. הגבר, שסובל מנזק נוירולוגי, מאושפז ביחידה מזה מספר ימים, כאשר לפרק זמן קצר חל שיפור במצבו, אולם הוא התדרדר בשנית. יש לציין כי מתנול פוגע במערכת העצבים המרכזית, ותהליך הפירוק שלו בגוף מהווה סכנה נוספת לאלו הצורכים את החומר.


"יש קושי גדול לאבחן מקרים כאלה, ללא בחינת החומר שאותו אדם צרך", מסביר ד"ר מילר, "התסמינים יכולים להיות מאוד מבלבלים וגם הבדיקות שאנחנו יכולים לבצע מוגבלות. אנחנו נשענים, במידת האפשר, על עדויות הקרובים שמגיעים עם המטופלים או אלו של המטופלים עצמם, אם הם במצב שמאפשר לשוחח איתם. פער בין רמת אלכוהול נמוכה בדם לתסמינים שמתאימים למצב של שכרות או הרעלת אלכוהול, יכולים להעיד על צריכת אלכוהול מזויף. גם תסמינים המעידים על כשל בכליות, בעיות בראייה, או נזקים נוירולוגים נוספים, יכולים להצביע על הכיוון הזה, אך ללא הוכחת מעבדה מדובר באבחון חמקמק".

לדבריה של ד"ר יעל לוריא, מנהלת המכון הארצי למידע בהרעלות ברמב"ם, המקרים הללו מזכירים לנו עד כמה חשוב להקפיד ולהיזהר מחומרים מסוכנים שנמכרים במסווה של חומרים חוקיים: "השימוש בקנבינואידים סינתטיים בסיגריות אלקטרוניות הוא ידוע ומוכר ומסוכן ביותר. אלו חומרים שהשפעות שלהם עלולות להיות קשות ולהוביל לנזקים נרחבים. ישנו קושי להוכיח את המקרים הללו, כאשר הם מגיעים לבתי החולים, מכיוון שהם לא מתגלים בבדיקות מעבדה שגרתיות המבוצעות במרבית בתי החולים. ניתן לבחון את הסיגריות עצמן ואת דגימות הדם והשתן במעבדות מיוחדות. לכן, במידה ומתפנים לבית חולים במקרים שעלולים להיות קשורים לנסיבות כאלה, חשוב להגיע עם הסיגריה, כדי שנוכל לבחון את הנסיבות באופן ראוי.

לגבי השימוש במתנול, מידי פעם אנחנו נתקלים ברצף מקרים של שימוש באלכוהול מזויף באזורים שונים בארץ. ספקים של אלכוהול מזויף שמפיצים את מרכולתם באזור מסוים וגורמים לנזקים קשים, לעיתים בלתי הפיכים לצרכני אלכוהול לא זהירים. צרכני אלכוהול צריכים להקפיד על רכישת בקבוקים ממותגים מוכרים, במקומות המיועדים לממכר אלכוהול, שמכסה הבקבוק חתום, ושהמחיר תואם את ערך המוצר ולא זול באופן מחשיד. עם זאת קשה לזהות בקבוקים מזויפים. יש לציין כי לא ניתן לאתר מתנול על פי ריח, טעם או צבע בזמן השתייה וכי לצערנו הרב, הדבר מתברר רק לאחר מעשה".

קרדיט:רמבם הקריה הרפואית לבריאות האדם

כל הדרכים להתחבר לאתר goitem ולהשאר מעודכנים online 24\7

להורדת אפליקציית goitem למכשירי אנדרואיד- לחצו כאן

להורדת אפליקציית goitem למכשירי אפל- לחצו כאן

להצטרפות לכל החדשות החמות בטלגראם –לחצו כאן

להצטרפות לערוץ היוטיוב goitem-tv-לחצו כאן

קבלת עדכוני חדשות מחולון , בת ים וראשון לציון, אזור, באר יעקב, ואירועים חריגים בארץ

להצטרפות לקבוצת עדכוני חדשות של חולון- לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת עדכוני חדשות של בת ים-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת עדכוני החדשות של ראשון לציון- לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת עדכוני החדשות של אזור-לחצו כאן

להצטרפות וקבלת כל החדשות של באר יעקב לנייד שלך –לחצו כאן

להצטרפות וקבלת כל החדשות של נס ציונה לנייד שלך לחצו כאן

להצטרפות וקבלה על תאונות ואירועים חריגים בארץ-לחצו כאן

קבלת עדכונים בנושאים שונים

להצטרפות וקבלת כל העדכונים מתחום הבריאות והריקולים לנייד שלך –לחצו כאן

להצטרפות וקבלת עדכונים ביטחוניים ופלילים לנייד שלך –לחצו כאן

להצטרפות וקבלת עדכונים בכל מה שמעניין בתחום הנדל"ן-לחצו כאן

לקבלת המלצות ועידכונים בתחום הפנאי והטיולים – לחצו כאן

לקבלת עדכונים בנושאי ביטחון-לחצו כאן

להצטרפות לקבוצה בה תוכלו לפרסם דירות ומכירות להשכרה-לחצו כאן

אחר ניסיונות איתור בעל זכויות היוצרים של התמונות ו/או הסרטון שפורסמו והופצו ברבים באתרנו, בעל הזכויות בהם אינו ידוע ועל כן לא ניתן כל קרדיט בצידם. בעל הזכויות במדיה הנ"ל רשאי לפנות למערכת להוספת קרדיט ו/או לבקש כי הפרסום יוסר.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך

רוצים להישאר מעודכנים אחר כל הידיעות החמות הצטרפו לקבוצת הווטסאפ של goitem

דילוג לתוכן